Gigantyczny Projekt zasilany fotowoltaiką. Arabia Saudyjska szuka pracowników oraz wykonawców instalacji OZE - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Gigantyczny Projekt zasilany fotowoltaiką. Arabia Saudyjska szuka pracowników oraz wykonawców instalacji OZE

    Jan Załęcki i Paulina Molenda, 17.10.2022 r. godz. 16:45

    Arabia Saudyjska do 2030 roku zbuduje największe miasto świata. Będzie ono 33 razy większe niż Nowy Jork. Dodatkowo będzie to największa inwestycja w odnawialne źródła energii. Miasto powstanie na pustyni i będzie miało powierzchnię 26 500 km2, wielkością porównywalną do całej Belgii. Budżet na inwestycję przewiduje ponad 500 mld dolarów (500 000 000 000 USD). Finansowanie w całości pokryje Arabia Saudyjska. Dla porównania to wartość jaką generuje przez rok cała polska gospodarka (wg GUS wartość produktu krajowego brutto Polski w 2021 roku wyniosła 2 bln 622 mld 2 mln zł).
    Kluczowi pracownicy będą mogli zarobić nawet 1 milion dolarów i więcej po roku pracy.
    Pierwsze przetargi na wykonawcę sieci energetycznej OZE wystartowały już w tym roku!

    OZE  

    Decyzja o budowie miasta przyszłości zapadła już w 2017 roku. Książe Arabii Saudyjskiej zapowiedział, że metropolia będzie działać niezależnie od istniejących rad rządowych. Na terenie państwa mają obowiązywać inne podatki, a nawet niezależny, autonomiczny system sądowniczy. W jego skład będą wchodzili sędziowie z Arabii Saudyjskiej, a nawet sędziowie z innych terenów np. ze Stanów Zjednoczonych, czy Unii Europejskiej. Związane jest to z konicznością zmiany wizerunku państwa radyklanego związanego z wiarą muzułmańską. Dla przykładu w państwie muzułmańskim za wypicie alkoholu grozi chłosta a nawet wiele miesięcy pozbawienia wolności.

     

    Jako ciekawostka, koncepcja miasta wzdłuż linii powstała w latach 60 ubiegłego roku, dzięki Oskarowi Hansenowi, polskiego architekta, fińskiego pochodzenia. Jego koncepcja zakładała budowę metropolii w Polsce od morza aż po Tatry. W jej skład miały wchodzić 4 pasy miasta podzielone obszarami leśnymi, rolnymi i rekreacyjnymi, które miały zapewnić mieszkańcom bezpośredni kontakt z naturą. Projekt został rozpatrzony, ale ostatecznie nie został wykonany przez koszty oraz możliwości techniczne w tamtym okresie.

     

    Arabia Saudyjska jest jednym z dwóch największych na świecie eksporterów ropy naftowej oraz jednym z najbogatszych krajów świata. Jest to największy projekt ostatnich lat. Z pewnością jest to największa inwestycja na świecie, która będzie zasilana wyłącznie odnawialną energią. W budowanym na pustyni w prowincji Tabuk, nad zatoką Akaba mieście przyszłości ma zamieszkać m.in. światowa elita. Pomysłodawcą projektu jest Muhammad ibn Salman, Książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej. Projekt, który został nazwany jako NEOM ma być nowoczesnym budownictwem i infrastrukturą działającą za pomocą ekologicznej, odnawialnej energii.

    Jednym z głównych motorów napędowych tych zmian jest globalny trend odchodzenia od paliw kopalnych, w tym od ropy naftowej, na której zbudowane jest bogactwo monarchii Półwyspu Arabskiego.

     

    Od wielu lat nad projektem pracują specjaliści z całego świata. Ich największe i główne wyzwania to:

    • Lokalizacja miasta na pustyni
    • Woda pobierana z Morza Czerwonego i przerabiana na słodką
    • Energia dostarczana w 100 proc. z: fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych, zielonego wodoru przy wykorzystaniu najnowszych technologii

    Choć miasto ma być napędzane energią odnawialną, a Saudi Vision 2030 (strategiczne ramy mające na celu m.in. zmniejszenie zależności Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej) zakłada, że w ciągu najbliższych ośmiu lat będzie ona stanowiła połowę miksu energetycznego całego kraju. Dzisiaj prawie całość energii produkowana jest przez elektrownie naftowe i gazowe, a jedynie niecały 1 proc. pochodzi ze źródeł słonecznych czy wiatrowych. Choć droga do osiągnięcia tego celu wydaje się odległa, to jednak działania są prowadzone na dużą skalę. Po zakończonym etapie planowania rozpoczyna się już etap realizacji. Obecnie prowadzone są zaawansowane procesy rekrutacji pracowników, jak też rozpoczął się proces wyboru wykonawców instalacji energii z OZE.

     

    Nawet woda pitna w NEOM ma pochodzić z napędzanych energią odnawialną instalacji odsalających wodę morską, wykorzystujących proces odwróconej osmozy. Tym sposobem produkowane ma być początkowo 333 tysięcy m3 wody, a później zdolności produkcyjne mają stopniowo rosnąć. Nadwyżki wyprodukowanej energii mają być gromadzone w magazynach energii oraz zwracane do sieci. Zdaniem twórców projektu dzięki dobrej lokalizacji energia w NEOM-ie ma być najtańsza na świecie!

    Słodką wodę dla NEOM ma zapewnić brytyjska firma Solar Water Plc. Wybuduje ona kopułę słoneczną, która zagwarantuje odsalanie wody z Morza Czerwonego. Szklana kopuła to forma technologii skoncentrowanej na energii słonecznej. Otoczona jest przez reflektory, które skupiają promieniowanie słoneczne do jej wnętrza. Ciepło podgrzewa wodę morską zgromadzoną w kopule, która odparowuje, a następnie skrapla się, tworząc słodką wodę.

     

    NEOM to niezwykły projekt

    Podzielone na trzy główne części, nazwane w materiałach promocyjnych Trojena (położona w górzystym regionie), Oxagon (pływające miasto) oraz The Line. Miasto ma być w całości napędzane energią odnawialną i do minimum lub nawet zera ograniczyć emisje węglowe. Projekt zakłada także stworzenie nowych miejsc pracy i stać się regionalnym hubem finansowo-gospodarczym, a nawet nową stolicą kulturalną Arabii Saudyjskiej, a może nawet świata, jeśli ufać ambicjom Muhammada ibn Salmana.

    Książę koronny Arabii Saudyjskiej zbuduje Oxagon, określany jako „największy pływający kompleks przemysłowy na świecie”. Ośmioboczne miasto powstanie na skraju nowego regionu NEOM, który ma na celu przedefiniowanie sposobu życia i funkcjonowania ludzkości w przyszłości, zapewniając bardziej zrównoważoną alternatywę dla naszego obecnego stylu życia.

    Kolejnym ambitnym przykładem wchodzącym w skład NEOM jest struktura o nazwie The Line, czyli wieżowiec długi na 170 km. The Line zamieszkiwać będzie 1 mln osób. Nie będzie tam ulic ani samochodów. Podróż metrem z prędkością 400 km / godz. będzie zajmować 20 min od początku do końca trasy. Najważniejsze potrzeby ludzi mają być w zasięgu maksymalnie do 5 minut pieszo, a pomoc medyczną mają zapewniać drony.

    Projekt zakłada, że The Line będzie korzystać tylko z odnawialnych źródeł energii, a oprócz tego miasto ma być w stu procentach samowystarczalne, jeśli chodzi o zużywaną w nim wodę. Niskie podatki mają zachęcić firmy do ulokowania swojej siedziby lub oddziału. Dla przykładu prowadzone są już rozmowy m.in z gigantem technologicznym, jakim jest Google. Wartość nieruchomości ma być 3-krotnie wyższa od pozostałego terenu w Arabii Saudyjskiej, a sam piasek na pustyni ma zostać podświetlony na niebiesko.

    Ambitne są też wizje dotyczące zadbania o środowisko otaczające nowe supermiasto. Wspólnie z Uniwersytetem Nauki i Techniki Króla Abdullaha, najważniejszym ośrodkiem badawczym w Arabii Saudyjskiej i jednym z najszybciej rozwijających się na świecie, NEOM ma zadbać o zachowanie 95 proc. natury, która znajdzie się w granicach miasta. Według planu ogłoszonego w styczniu ubiegłego roku do 2025 roku ma powstać największa na świecie sztuczna rafa koralowa, która stanie się domem dla 300 gatunków koralowca i tysiąca gatunków ryb, ściągając tym samym naukowców, badaczy i podróżników z całego świata.


    „Jeśli mamy rozwiązać wyzwania jutra, musimy stawić im czoła już dziś, bez względu na to, jak trudne mogą się wydawać. Zobowiązaliśmy się do ponownego wyobrażenia sobie, jak będzie wyglądać zrównoważona przyszłość za 20 i 30 lat praz zbudowania jej już dziś. Teraz na nowo definiujemy przyszłość. NEOM jest otwarty na biznes.” –
    powiedział Nadhmi Al-Nasr – Dyrektor Generalny NEOM.

     

    Nadhmi Al-Nasr jest odpowiedzialny za dalszy rozwój strategiczny i plany biznesowe dla głównych sektorów gospodarki NEOM. Według znawców branży, Al-Nasr jest również znany z „przekształcania wizji w rzeczywistość” i ma służyć jako katalizator w realizacji ambitnej wizji NEOM.

     

    Praca w NEOM

    Megamiasta przyszłości są marzeniem księcia Mohammeda bin Salmana i uchodzą za najambitniejszy projekt Arabii Saudyjskiej. Celem całego projektu jest rozwój turystyki, rozrywki i technologii państwa.

    Jak donosi The Wall Street Journal, Arabia Saudyjska kusi najlepszych ekspertów wykorzystując do tego atrakcyjne pensje. Chodzi o budowę megamiast przyszłości wchodzących w skład projektu NEOM. Zarobki dyrektorów wyższego szczebla będą przekraczały nawet milion dolarów rocznie, co ma na celu przyciągać najlepszych ekspertów z całego świata. Do końca dekady samo The Line ma zapewnić 380 tys. nowych miejsc pracy w dwóch monumentalnych, lustrzanych budowlach.

    Zarobki oferowane ekspertom w zestawieniu z danymi na temat choćby średnich pensji podobnych specjalistów ze Stanów Zjednoczonych, wskazują na wysoką konkurencyjność. Innymi słowy, w Arabii Saudyjskiej poszukiwany ekspert ma okazję zarobić nawet dwa razy więcej niż w USA.

    To nie koniec, ponieważ w grę wchodzą także premie i inne bonusy zachęcające do optymalnej pracy. Jakby tego było mało, pojawia się dodatkowa pokusa w postaci zerowych podatków, więc pracownicy będą mogli otrzymać całe wynagrodzenie.

     

    Pierwszy przetarg na sieć energetyczną OZE – ważna informacja dla wykonawców PV i innych z branży OZE

    Według dyrektora wykonawczego NEOM Energy, planowane przez Arabię ​​Saudyjską futurystyczne miasto o wartości 500 miliardów dolarów, rozpoczęło w 2022 roku pierwsze przetargi na sieć energetyczną OZE.

     

    „Jeśli chodzi o projekt techniczny naszej sieci wysokiego napięcia, spodziewamy się, że dotrzemy do rynku jeszcze w tym roku”- powiedział Jens Madrian w wywiadzie dla agencji S&P Global Platts.

    Dodał, że pierwsze pakiety przetargowe, które zostaną wydane, będą miały zakres od 400 MW do 800 MW.

    „Nie jest ogromny, ale na tym etapie ma rozsądną wielkość, a przed nami jeszcze wiele” – dołączył.

     

    NEOM będzie siedzibą jednego z największych na świecie zielonych projektów wodorowych. Oczekuje się również, że będzie funkcjonować jako miasto neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, które będzie w stanie pomieścić do 1 miliona osób.

     

    Planuje się, że zużycie energii z planowanego regionu wyniesie co najmniej od 50 TWh do 60 TWh.
    „Możemy również zaobserwować znaczny wzrost w zależności od przyjęcia energochłonnych gałęzi przemysłu, które potrzebują 100 proc. odnawialnych źródeł energii” – powiedział Jens Madrian.

     

    Działania przemysłu energetycznego obejmą planowany projekt zielonego wodoru, a także odsalanie oparte na odnawialnych źródłach energii zarówno do użytku publicznego, jak i do wykorzystania w elektrolizie do produkcji zielonego wodoru. Projekt realizowany przez ACWA Power and Air Products z siedzibą w Rijadzie zostanie ukończony do pierwszego kwartału 2026 roku i będzie produkować 240 000 ton zielonego wodoru rocznie, który z kolei będzie przetwarzany na 1,2 mln ton amoniaku rocznie.

     

    NEOM będzie dążyć do wykorzystania 8 GW do 10 GW energii wiatrowej i od 16 GW do 20 GW energii słonecznej w oparciu o obecny zestaw założeń. Oczekuje się, że dzięki planowanym nowym dobudówkom, takim jak miasto przemysłowe Oxagon i The Line, które nie będą miały samochodów ani ulic, zapotrzebowanie na energię będzie znacznie wyższe.

     

    „Jeżeli popyt w Oxagon, nowo wyobrażonym mieście przemysłowym NEOM, wzrośnie na dużych klientach przemysłowych, zapotrzebowanie na dodatkowe źródła energii odnawialnej odpowiednio wzrośnie” – oznajmił Madrian.
    „NEOM, który planuje mieć wpływ na zerową emisję dwutlenku węgla, może wykorzystać rezerwy energii geotermalnej Arabii Saudyjskiej, a także wykorzystać skoncentrowaną energię słoneczną na dużą skalę do produkcji czystej wody” – dodał.

     

    „Możesz iść drogą samodzielnego dostarczania energii i pozyskiwać ciepło z innego miejsca lub możesz to zrobić w sposób zintegrowany i rozważyć skoncentrowaną energię słoneczną (CSP) i geotermię. Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii w NEOM, wszystko jest na stole, a my patrzymy zasadniczo na każdą okazję”. – powiedział Jens Madrian.

     

    Podsumowując warto bliżej przyglądać się rozwojowi tego projektu. W szczególności inwestycjom w zakresie odnawialnych źródeł energii. Z jednej strony może część firm zdecyduje się wziąć udział w przetargu, a innych może zainspirować działania i podejmą podobne działania w Polsce. Z pewnością wiele Polaków skorzysta również z ofert pracy NEOM-u.
    Zachęcamy do dzielenia się opinią w naszych mediach społecznościowych o tym oraz podobnych projektach.

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga