Nie tak dawno pisaliśmy o ogłoszonym przez katowickie MPGK przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej. Projekt przewidywał zlokalizowanie inwestycji na terenie byłego składowiska odpadów. Organizatorzy właśnie rozstrzygnęli konkurs i wyłonili jego zwycięzcę. Budową elektrowni słonecznej na miejscu zrekultywowanej, nieczynnej części wysypiska zajmie się firma Eko-Solar z Namysłowa.
Tereny przeznaczone pod składowanie odpadów rządzą się specyficznymi zasadami. Po zamknięciu składowiska zgodnie z przepisami nie może powstać żaden obiekt budowlany przez kolejne 50 lat. Zakazu można uniknąć wyłącznie poprzez uzyskanie odpowiednich decyzji i dokumentów zwalniających z jego przestrzegania. Katowickie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zdecydowało się na uzyskanie odstępstwa od tego wymogu, dzięki czemu z dotychczas „brudnego” miejsca wkrótce popłynie czysta energia.
„Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Będzie to kolejny ekologiczny projekt w naszej firmie, ale zyski idą dużo dalej. Przede wszystkim korzystanie z nowoczesnego źródła energii zmniejsza nasze przywiązanie do paliw kopalnych, co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczania powietrza. Poza tym racjonalnie wykorzystujemy nieużytki, a to także ważny aspekt.” – komentuje Prezes MPGK Katowice, Andrzej Malara.
Zgodnie z projektem wykonawca wybuduje elektrownię słoneczną o mocy 1 MW. Inwestycja złożona będzie z 2 160 modułów fotowoltaicznych, zintegrowanych z falownikami o mocy 90 kW każdy. Ponadto przy farmie PV znajdzie się stacja transformatorowa nN/Sn. Całe przedsięwzięcie wraz z towarzyszącą instalacji infrastrukturą zajmie obszar 17,5 tys. m2 i wycenione zostało na kwotę nieco ponad 5,7 mln zł. Harmonogram prac przewiduje powstanie farmy fotowoltaicznej w ciągu 6 miesięcy.
Instalacja fotowoltaiczna swoją czystą energią zasilać będzie pobliski zakład odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Jak twierdzi prokurent firmy Eko-Solar, Bartłomiej Jarosz – „Ta inwestycja to najlepszy przykład ekologicznej transformacji energetycznej, dążenia do niezależności i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego”.
Tereny wyłączone z użytku to idealne obszary do zagospodarowania pod farmy fotowoltaiczne. Nieużywane grunty, a szczególnie nieczynne wysypiska posiadają duże predyspozycje do rozwoju odnawialnych źródeł, które są ważnym elementem w procesie zazieleniania kraju.
#fotowoltaika #farmaPV #OZE #energetyka #energia #odpady
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.