Fakty i mity o instalacjach fotowoltaicznych. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Fakty i mity o instalacjach fotowoltaicznych.

  Michał Budzyński, 21.08.2021 r. godz. 21:41

  Fotowoltaika Mit 1. W naszym klimacie panele fotowoltaiczne się nie opłacają…

  Jeśli ktokolwiek zakłada, że w najbliższych latach przestanie świecić słońce, to faktycznie instalacja PV może się nie kalkulować. Byłoby to równoznaczne z końcem świata, jednak na szczęście większość społeczeństwa jest dobrej myśli i coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę.

  Darmowa energia ze źródła, które się nigdy nie wyczerpie zawsze się opłaci, a jedyne wątpliwości mogą dotyczyć czasu zwrotu takiej inwestycji. Każdy rzetelny instalator zanim przedstawi klientowi ofertę powinien w pierwszej kolejności przeanalizować prognozowane zapotrzebowanie na energię, a dopiero na tej podstawie dobierać poszczególne elementy instalacji. Wobec powyższego faktem jest, iż większa konsumpcja energii będzie wpływała na szybszy zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej. Szacuje się, że całkowity zwrot poniesionych kosztów takiej instalacji następuje średnio od 6 do 8 lat. Warto to również samemu sprawdzić korzystając z naszego kalkulatora: https://top-oze.pl/kalkulator/.
  Do kalkulatora należy wpisać średnio miesięczny koszt za prąd, łączna cenę 1 kWh (należy zsumować koszt energii, dystrybucji oraz koszty stałe i podzielić przez miesięczne zużycie energii).
  Co ciekawe jedynie w naszym Kalkulatorze można sprawdzić oszczędności zakładając różne warianty wzrostu cen prądu w skali roku.

  Mit 2. Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu zimą…

  Faktem jest, iż produkcja energii z instalacji PV w okresie zimowym jest niższa, nie mniej wynika to z prostej przyczyny. Dzień jest znacznie krótszy, a więc słońce świeci krócej z mniejszą intensywnością. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna jest urządzeniem całorocznym, jednak o zróżnicowanym poziomie produkcji. Nowoczesne panele PV bez problemu działają w temperaturach -40C. Instalowane są nawet na Antarktyce. Samo zaśnieżenie bez wątpienia może utrudnić transmisję energii słonecznej, nie mniej dobrze zaprojektowany i wykonany montaż może ograniczyć to ryzyko do minimum. Liczba dni obfitujących w dużą pokrywę śnieżną w naszym klimacie jest niewielka, więc tego parametru nawet się nie uwzględnia przy kalkulacji mocy.

  Mit 3. Instalacje fotowoltaiczne są niebezpieczne…

  Jak każda instalacja elektryczna, również fotowoltaika wymaga stosowania określonych standardów bezpieczeństwa podczas montażu. Szukanie oszczędności w zakresie infrastruktury elektro-energetycznej nie jest więc dobrym rozwiązaniem, podobnie jak korzystanie z usług osób niewykwalifikowanych. Dotyczy to praktycznie każdej branży, a więc wybór instalatora z doświadczeniem wydaje się minimalizować ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości. Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne powstały z końcem IXX wieku, a więc nie jest to nowa, nieznana technologia. Warto korzystać z Wykonawców, którzy mają dobre opinie.

  Mit 4. Przy instalacji fotowoltaicznej należy również zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia mieszkaniowe…

  Każdy prosument decydując się na własną produkcję energii powinien najpierw poznać realia i zasady takiego sytemu energetycznego. Żeby czerpać jak największe korzyści z fotowoltaiki należy godzić się również z jej ograniczeniami. Należy uwzględnić brak produkcji w porach nocnych. Jeśli zatem nieco zmienimy, bądź przestawimy niektóre swoje nawyki konsumpcyjne energii, wówczas możemy spotęgować korzyści płynące z instalacji PV. Chyba większość się zgodzi z tym, że nie jest wielkim problemem używanie takich urządzeń jak pralka, zmywarka, czy chociażby grzałka wody do kąpieli w ciągu dnia.

  Tagi: panele fotowoltaiczne, panele pv, fotowoltaika, termomodernizacji.
  Fot: canva.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga