Jeśli ktokolwiek zakłada, że w najbliższych latach przestanie świecić słońce, to faktycznie instalacja PV może się nie kalkulować. Byłoby to równoznaczne z końcem świata, jednak na szczęście większość społeczeństwa jest dobrej myśli i coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę.
Darmowa energia ze źródła, które się nigdy nie wyczerpie zawsze się opłaci, a jedyne wątpliwości mogą dotyczyć czasu zwrotu takiej inwestycji. Każdy rzetelny instalator zanim przedstawi klientowi ofertę powinien w pierwszej kolejności przeanalizować prognozowane zapotrzebowanie na energię, a dopiero na tej podstawie dobierać poszczególne elementy instalacji. Wobec powyższego faktem jest, iż większa konsumpcja energii będzie wpływała na szybszy zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej. Szacuje się, że całkowity zwrot poniesionych kosztów takiej instalacji następuje średnio od 6 do 8 lat. Warto to również samemu sprawdzić korzystając z naszego kalkulatora: https://top-oze.pl/kalkulator/.
Do kalkulatora należy wpisać średnio miesięczny koszt za prąd, łączna cenę 1 kWh (należy zsumować koszt energii, dystrybucji oraz koszty stałe i podzielić przez miesięczne zużycie energii).
Co ciekawe jedynie w naszym Kalkulatorze można sprawdzić oszczędności zakładając różne warianty wzrostu cen prądu w skali roku.
Faktem jest, iż produkcja energii z instalacji PV w okresie zimowym jest niższa, nie mniej wynika to z prostej przyczyny. Dzień jest znacznie krótszy, a więc słońce świeci krócej z mniejszą intensywnością. Oznacza to, że instalacja fotowoltaiczna jest urządzeniem całorocznym, jednak o zróżnicowanym poziomie produkcji. Nowoczesne panele PV bez problemu działają w temperaturach -40C. Instalowane są nawet na Antarktyce. Samo zaśnieżenie bez wątpienia może utrudnić transmisję energii słonecznej, nie mniej dobrze zaprojektowany i wykonany montaż może ograniczyć to ryzyko do minimum. Liczba dni obfitujących w dużą pokrywę śnieżną w naszym klimacie jest niewielka, więc tego parametru nawet się nie uwzględnia przy kalkulacji mocy.
Jak każda instalacja elektryczna, również fotowoltaika wymaga stosowania określonych standardów bezpieczeństwa podczas montażu. Szukanie oszczędności w zakresie infrastruktury elektro-energetycznej nie jest więc dobrym rozwiązaniem, podobnie jak korzystanie z usług osób niewykwalifikowanych. Dotyczy to praktycznie każdej branży, a więc wybór instalatora z doświadczeniem wydaje się minimalizować ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości. Pierwsze ogniwa fotowoltaiczne powstały z końcem IXX wieku, a więc nie jest to nowa, nieznana technologia. Warto korzystać z Wykonawców, którzy mają dobre opinie.
Każdy prosument decydując się na własną produkcję energii powinien najpierw poznać realia i zasady takiego sytemu energetycznego. Żeby czerpać jak największe korzyści z fotowoltaiki należy godzić się również z jej ograniczeniami. Należy uwzględnić brak produkcji w porach nocnych. Jeśli zatem nieco zmienimy, bądź przestawimy niektóre swoje nawyki konsumpcyjne energii, wówczas możemy spotęgować korzyści płynące z instalacji PV. Chyba większość się zgodzi z tym, że nie jest wielkim problemem używanie takich urządzeń jak pralka, zmywarka, czy chociażby grzałka wody do kąpieli w ciągu dnia.
Tagi: panele fotowoltaiczne, panele pv, fotowoltaika, termomodernizacji.
Fot: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.