Fake newsy w energetyce. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Fake newsy w energetyce.

  Michał Budzyński, 21.08.2021 r. godz. 21:57

  Czyż to nie zastanawiające, że wraz z każdą nową perspektywą rozwoju energetyki w naszym kraju pojawiają się natychmiast setki pesymistycznych komentarzy? Jako Polska nie jesteśmy pionierem w opracowywaniu nowych technologii, więc w większości korzystamy z doświadczeń dużo bardziej rozwiniętych gospodarczo krajów. Mimo to, niemalże każda nowa technologia energetyczna naznaczona jest fake newsami, które nie omijają również rynku OZE.

  OZE  

  Dezinformacja i manipulacja
  Fake news to całkowicie, lub częściowo nieprawdziwa, bądź zmanipulowana wiadomość, wpis lub artykuł mający na celu wywieranie określonego zachowania odbiorcy. Działanie takie posiadają określony cel nastawiony na osiągnięcie korzyści finansowych lub polityczno-wizerunkowych. Coraz częściej skutki rozpowszechnianych fake newsów mają skutki gospodarcze, a przykładem takim może być rynek energii.
  Samonapędzający się proces rozsiewania plotek
  Podstawowym źródłem rozpowszechniania fake newsów są portale społecznościowe i Internet. Na domiar złego, wiele osób nie potrafi rozróżnić informacji od reklamy. Dezinformacja internetowa korzysta z tego, że znacząca większość internautów nie weryfikuje informacji przed jej dalszym udostępnieniem. Ponadto, na przestrzeni ostatnich lat treści czytanych wiadomości ograniczają się głównie do nagłówków. Zapamiętywane są z reguły tylko pierwsze kilka zdań czytanego tekstu. Wobec powyższego nie trzeba wiele wysiłku, aby wprowadzić do obiegu nieprawdziwe informacje.
  Nie tylko publicystyka
  Za rozpowszechnianiem fake newsów mogą stać zarówno pojedyncze osoby, jak również zorganizowane grupy hakerów. Wystarczy przypomnieć sobie atak na stronę państwowej agencji atomistyki w marcu tego roku, w której włamano się na serwer i udostępniono fałszywe informacje o zagrożeniu radiacyjnym we wschodniej części kraju. W sieci nie brakuje również sensacyjnych newsów odnośnie nieopłacalności OZE, a nawet ich wpływu na wzrost cen prądu.
  Cui bono
  Pojawienie się fake newsów w sieci jest zazwyczaj zbieżne z uruchamianiem jakiegoś większego przedsięwzięcia celem jego niepowodzenia. Fałszywe informacje o zagrożeniu promieniotwórczym pojawiły się z chwilą wybierania wykonawcy budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
  Prawdą jest, że w jak w wielu inwestycjach budowa elektrowni jądrowych wiąże się z określonymi wadami, ale również zaletami. O tym pisaliśmy już w artykułach:
  https://top-oze.pl/awaryjne-zamkniecie-elektrowni-jadrowej-w-bushehr-w-iranie/ oraz https://top-oze.pl/elektrownie-jadrowe-w-iranie-i-polsce-co-warto-wczesniej-wziac-pod-uwage/.
  „Sensacyjne” doniesienia o nowo budowanych elektrowniach węglowych na zachodzie zaczęły pojawiać się z chwilą, gdy Polska weszła do czołówki państw europejskich w zakresie dynamiki rozwoju fotowoltaiki. Przypadek?
  Komu więc może zależeć na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji o inwestycjach energetycznych? Być może tym, którym zależy na destabilizacji rynku, ponieważ mogą mieć w tym realne korzyści finansowe. Bezpieczeństwo energetyczne jest podstawowym czynnikiem wzrostu i funkcjonowania gospodarki w każdym kraju. Warto więc weryfikować wiadomości z tego sektora w różnych dostępnych źródłach, najlepiej posiłkując się stronami rządowymi lub wiarygodnymi portalami branżowymi. Przed każdym udostępnieniem dalej powziętej informacji, lepiej upewnić się co do autora, domeny, a także czasu jej publikacji.
  Tagi:, fake newsy, energetyka, oze, polski atom
  Foto: canva.com

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga