ESG szansą dla budownictwa – czy branżą ją wykorzysta? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  ESG szansą dla budownictwa – czy branżą ją wykorzysta?

  Paulina Molenda na podstawie otrzymanej informacji prasowej, 28.06.2024 r.

  Branża budowlana wkrótce będzie się mierzyć w nowym wyzwaniem – inwestycjami zgodnymi z ESG. Szacuje się, że nakłady związane z obowiązkowym raportowaniem globalnie wzrosną za dwa lata o 33,9 biliona dolarów. Z analizy przeprowadzonej przez firmę PlanRadar wynika, że to ogromna szansa dla branży, o ile w pełni wykorzysta ona potencjał cyfryzacji zasobów i procesów. O ile jednak niektórzy z uczestników rynku dostrzegają ważną rolę IT, to w kontekście nowych wymogów środowiskowych – tylko jedna trzecia profesjonalistów tej branży uważa narzędzia cyfrowe za użyteczne w zarządzaniu certyfikacją ESG. Badania wskazują również, iż ocena wagi cyfryzacji ze strony polskich profesjonalistów jest nieco wyższa niż średnia na świecie, co jest dobrą prognozą potencjału i wzrostu.

  OZE  
  Budownictwo

  Choć korzyści płynące z wdrożenia narzędzi, rozwiązań czy aplikacji IT są oczywiste, to branża budowlana wciąż słabo łączy je z certyfikacją i raportowaniem ESG – wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę PlanRadar, dostawcę wiodącej platformy do cyfrowej dokumentacji, komunikacji i raportowania w budownictwie, zarządzaniu obiektami i nieruchomościami. W analizie oparto się na dwóch ankietach, przeprowadzonych w 2023 roku: wśród 1355 osób z budownictwa i branży nieruchomościowej w 19 krajach oraz wśród klientów firmy (2471 użytkowników platformy cyfrowej z 20 krajów).

  Analiza obejmuje wpływ platform cyfrowych na należytą staranność ESG. Główny wniosek jest taki, że tylko jedna trzecia profesjonalistów z branży budowlanej uważa platformy cyfrowe za przydatne do zarządzania certyfikacją ESG. Jednocześnie jednak klienci PlanRadar, a więc przedstawiciele branży, którzy wdrożyli platformę cyfrową, zgłaszają znaczne korzyści z wykorzystania IT, co podkreśla jeszcze niewykorzystane możliwości tego sektora rynku.

   

  IT a spełnianie wymogów ESG w budowlance

  Aby uzyskać certyfikację środowiskową, firmy muszą wdrożyć praktyki energooszczędne, zmniejszyć emisje, efektywnie korzystać z zasobów naturalnych, zmniejszyć produkcję odpadów oraz chronić naturalne siedliska. Kluczowym wnioskiem z badania PlanRadar  jest luka w postrzeganiu użycia narzędzi cyfrowych w celu osiągnięcia zgodności środowiskowej. Różnice wynikają zapewne ze skali doświadczeń w użytkowaniu platform cyfrowych.

  • Analiza pokazuje, że tylko 60 proc. profesjonalistów z branży dostrzega redukcję zużycia papieru dzięki narzędziom cyfrowym. Jednak wśród klientów PlanRadar uznanie to wzrasta do 90 proc.).
  • Tylko 34 proc. profesjonalistów z branży uważa, że te rozwiązania IT przyczyniają się do zmniejszenia marnotrawstwa materiałów. W przeciwieństwie do tego, bardziej optymistyczne jest 60 proc. klientów PlanRadar; zgłaszają oni znaczne korzyści w minimalizacji poprawek i oszczędzaniu zasobów dzięki wykorzystaniu platform cyfrowych (źródło wszystkich danych: wspomniane wyżej dwa badania PlanRadar z 2023 r.).

   

  Duży potencjał polskiego rynku

  Dane z polskiego rynku, prowadzone wśród profesjonalistów branży budowlanej, są bardziej optymistyczne. Trzy wskaźniki z tego rynku dotyczące postrzegania i oceny  narzędzi IT, przewyższają średnią globalną. 41,94 proc. z nich uważa, że narzędzia cyfrowe to „świetne wsparcie” do zarządzania certyfikacją ESG (średnia światowa to 33 proc.).

  Co więcej:

  • Ponad dwie trzecie badanych z Polski (67,74 proc.) uważa narzędzia IT za „świetne wsparcie” w redukcji zapotrzebowania na papier, to nieco wyżej niż średnia globalna.
  • Z kolei ponad połowa (51,61 proc.) praktyków rynku budowlanego w Polsce uznaje rozwiązania cyfrowe za „świetne wsparcie” w redukowaniu odpadów (globalnie taką postawę reprezentuje 34 proc. respondentów).

  Te dane napawają optymizmem – świadczą przede wszystkim o dużym potencjale na najbliższą przyszłość. Rozwiązania IT wdrażane w sektorze budowlany w związku z realizacjami projektów zgodnych z ESG, mogą przynieść duże zapotrzebowanie na nowoczesne, cyfrowe technologie. Będą bowiem coraz mocniej postrzegane jako istotne źródło przewag.

   

  Boom na inwestycje zgodne z ESG

  Najnowsze dane przewidują, że inwestycje ESG wzrosną do 33,9 bilionów dolarów do 2026 roku (źródło: Asset and wealth management revolution 2022: Exponential expectations for ESG, PwC). Już teraz trzech na pięciu inwestorów w branży budowlanej przyznaje, że  osiąga lepsze wyniki inwestycji zgodnych z ESG w porównaniu do przedsięwzięć, które raportowania środowiskowego nie uwzględniają. Dla firm budowlanych oznacza to rosnący rynek projektów spełniających standardy ESG, to zaś otwiera znaczące możliwości dla zrównoważonego rozwoju.

  Platformy cyfrowe, takie jak PlanRadar, upraszczają drogę do zgodności dzięki dokumentacji, komunikacji i raportowaniu, które płynnie integrują praktyki ESG w operacjach budowlanych, nieruchomościowych i zarządzania obiektami.

  Kluczowe funkcje, których dostarcza platforma cyfrowa, obejmują:

  • zbieranie danych ESG (szczegółowe rejestrowanie każdego etapu budowy z dowodami fotograficznymi z geotagami dla należytej staranności ESG i technicznej);
  • automatyczne raportowanie (konwertowanie danych na kompleksowe raporty dla audytów, zarządzania dostawcami, komunikacji z klientami i dokumentacji);
  • redukcja odpadów i poprawek (efektywna dokumentacja i śledzenie w celu minimalizacji poprawek, oszczędzając czas i zasoby);
  • redukcja ryzyka (szybka ocena ryzyka i kosztów, ułatwiająca podejmowanie świadomych decyzji w zakresie zrównoważonych i energooszczędnych praktyk);
  • kontrola jakości i bezpieczeństwa (wdrażanie inspekcji, kodów QR i tagów NFC, w celu poprawy bezpieczeństwa na placu budowy i jakości, co przyciąga inwestorów).

  „Wbrew postrzeganiu branży, platformy cyfrowe oferują znaczące korzyści w osiąganiu zgodności z ESG, co pokazują nasze badania. Droga do zgodności nie musi być skomplikowana. Nasza starannie opracowana platforma cyfrowa oferuje przyjazne dla użytkownika doświadczenie, umożliwiając zespołom rejestrowanie każdego etapu budowy. Pozwala kontrolować też, czy należyta staranność ESG i techniczna są skrupulatnie przestrzegane. Przy dużym popycie i znaczącym zwrocie z inwestycji, możliwość dla firm budowlanych jest jasna: dostosuj praktyki i projekty do kryteriów ESG, aby osiągnąć przewagę konkurencyjną” – mówi Krzysztof Studziński, Regional Manager w PlanRadar.

   

  #OZE

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga