Elektryków w Europie przybywa, ale Polska cały czas przy końcu peletonu - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Elektryków w Europie przybywa, ale Polska cały czas przy końcu peletonu

  Artur Pokorski, 11.08.2021 r. godz. 16:56

  Z danych za rok 2020 wynika, że mamy w Europie do czynienia ze wzrostem sprzedaży samochodów z napędem elektrycznym. Ich procentowy stosunek do liczby pozostałych aut najwyższy jest w Skandynawii i na zachodzie, najgorzej jest w krajach bałtyckich, Chorwacji i Polsce.

  Jeden na dziewięć nowych samochodów sprzedanych w Europie w zeszłym roku był pojazdem elektrycznym lub hybrydowym typu plug-in, a sprzedaż samochodów o niskiej emisji wzrosła, nawet, gdy pandemia COVID-19 spowodowała spadek ogólnej sprzedaży pojazdów, w Europie – informowała w czerwcu br. Europejska Agencja Środowiska.
  Z wyliczeń wynika, że wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych spowodował 12-procentowy spadek średniej emisji CO2 produkowanego przez pojazdy kupione w roku 2020, w porównaniu z rokiem 2019. Średnie emisje nowych samochodów zarejestrowanych w Europie wyniosły 107,8 grama dwutlenku węgla na kilometr w 2020 r., co oznacza spadek o 14,5 grama w porównaniu z rokiem wcześniejszym.
  Oznacza to odwrócenie trendu, bo przez wcześniejsze trzy lata odnotowywano wzrost emisji. Był to największy roczny spadek od czasu wprowadzenia przez UE norm dwutlenku węgla w 2010 roku.
  Według wstępnych danych z 11,6 miliona nowych samochodów zarejestrowanych w UE, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii w zeszłym roku ponad 11 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne lub hybrydowe typu plug-in. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów wylicza, że tych pierwszych sprzedano dokładnie 5,4 proc., a tych drugich 5,1 proc.
  Oznacza to  potrojenie tego typu aut w udziale sprzedaży nowych samochodów, który w 2019 roku wyniósł w sumie zaledwie 3,5 proc.

  „W zeszłym roku weszły w życie ostrzejsze cele w zakresie emisji CO2 dla producentów samochodów, zmuszając  ich do ograniczenia emisji w całej flocie poprzez sprzedaż większej liczby pojazdów o niskiej emisji, kupowanie kredytów od innych producentów, którzy przekroczyli swoje cele, lub karanie grzywnami. EEA (Europejska Agencja Środowiska przyp. red.) nie potwierdziła, którzy producenci samochodów osiągnęli swoje cele” – tłumaczy agencja Reutera.
  Francja i Niemcy rozpoczęły w zeszłym roku dotacje na pojazdy elektryczne w ramach nowych pakietów. Efekt jest taki, że pomimo ogólnego spadku sprzedaży nowych samochodów, te z napędem elektrycznym i hybrydowym typu plug-in zyskały na popularności. W 2020 roku pojawiło się na drogach w Europie ponad milion takich aut.
  Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych sporządziło dwa krótkie zestawienia, które w dobitny sposób wskazują, że Europa grubą kreską podzielona jest na kraje mocno zaangażowane w elektromobilność i te gdzie odsetek tego typu pojazdów na drogach jest bardzo niski. Wśród nich znajduje się Polska.
  W czołówce krajów, na ulicach, których najczęściej można spotkać samochody z napędem ECV znajdują się Szwecja 32,2 proc., Holandia 25 proc., Finlandia 18,1 proc., Dania 16,4 proc. i Niemcy 13,5 proc.

  Najrzadziej można się natknąć na samochody z napędem ECV na Cyprze, tam stanowią one zaledwie 0,5 proc. Dalej są Litwa – 1,1 proc., Estonia – 1,8 proc. oraz Polska i Chorwacja po 1,9 proc. Są to dane za rok 2020.

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga