Elektryki ratunkiem na rosnące ceny benzyny? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Elektryki ratunkiem na rosnące ceny benzyny?

  Artur Pokorski, 11.082021 r. godz. 17:07

  Ceny paliwa w Polsce ocierają się o rekordowe wartości z kwietnia 2012 roku. Średni koszt litra benzyny Pb95 – według danych BM Reflex – wynosił na przełomie lipca i sierpnia 5,72 zł. Kierowców dodatkowo o dreszcze przyprawiają wizje podbicia akcyzy przez Brukselę, która w ten sposób chce wdrażać Europejski Zielony Ład. Wszystko po to, żeby „przekonać” ludzi do przesiadania się z samochodów spalinowych w elektryczne. Jak dzisiaj wyglądają różnice w spalaniu między autami na benzynę, a tymi elektrycznymi?

  „Rzeczpospolita” podała w połowie lipca, że nowa unijna dyrektywa od 2023 prawdopodobnie spowoduje podwyżki cen paliw. Dziennik wskazał, że w ramach propozycji Europejskiego Zielonego Ładu, ceny benzyny mogą poszybować nawet o 1/3.
  „Realna stawka akcyzy na benzynę może wzrosnąć nawet dwukrotnie (choć wiele zależy tu od zmiennych, takich jak wartość energetyczna danego typu paliwa). Dziś wynosi ona 1514 zł za 1000 litrów. W efekcie, jako że akcyza wchodzi do podstawy opodatkowania VAT, cena detaliczna benzyny mogłaby osiągnąć nawet 8 zł za litr” – czytamy.
  Taki scenariusz byłby ekonomicznym koszmarem. Polska jest krajem, który znajduje się w ogonie Europy pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych. Nasz konserwatyzm w tej materii najlepiej oddają liczby. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów w pierwszym kwartale 2021 roku w UE zarejestrowano 146 185 samochodów elektrycznych, z czego zaledwie 940 dotyczyło naszego kraju. To symboliczna liczba w porównaniu do liderów. Niemcy w tym czasie zarejestrowali prawie 65 tys. aut, Francuzi ponad 30 tys., Włosi ponad 13 tys., a będący poza Wspólnotą Brytyjczycy prawie 32 tys.
  Tak więc brukselskie plany podbicia akcyzy boleśnie odbiją się na portfelach polskich kierowców. Z resztą nie trzeba czekać na 8 zł za litr benzyny, żeby już stwierdzić, iż ceny na stacjach paliw są horrendalne.

  Czy sposobem na zaoszczędzenie będzie elektromobilność?

  Analiza dotyczy pięciu najchętniej kupowanych samochodów elektrycznych w Europie w 2020 według rankingu EV-Sales. Oszacowane zostały koszty przejazdu na dystansie 100 km według danych producenta oraz według wyliczeń niemieckiego automobilklubu ADAC. Pod uwagę wzięte zostały koszty ładowania z własnego gniazdka. Porównanie dokonane zostało z samochodem o średnim spalaniu 8 litrów benzyny na 100 km.
  Najchętniej kupowanymi elektrykami w zeszłym roku okazały się kolejno: Renault Zoe – 99 613 egzemplarzy, Tesla Model 3 (87 642), Volkswagen ID.3 (56 937), Hyundai Kona Electric (48 537), Audi e-tron (35 463). Według Global Energia średnia cena 1 kWh przy taryfie G11 w Polsce wynosi 0,63 zł (dane z maja br.).

  O tym ile poszczególne modele spalają na trasie 100 km informują producenci. Jednak dane te różnią się od tych, które podał niemiecki automobilklub (ADAC). W badaniu wzięto pod uwagę realny pobór prądu, a nie tylko tę wartość zużywaną przez samochód. Należy zaznaczyć, że podczas ładowania, nie cała energia pobierana przez ładowarkę trafia do akumulatorów.
  I tak pierwszy w rankingu Renault Zoe według procedury WLTP potrzebuje 17,7 kWh na 100/km, ADCD podaje, że realny pobór energii wynosi jednak 19 kWh na takim dystansie. Przy polskich cenach prądu, koszt jazdy tym modelem wyniesie 11,97 zł.

  I teraz analogicznie:

  Tesla Model 3 Long Range ADW: (WLTP) 16 kWh/100 km, (ADCD) 20,9 kWh/100 km. Koszt za pokonanie tego dystansu to ok. 13 zł.
  VW ID.3 Pro Performance 1st Max: (WLTP) 16,1 kWh/100 km, (ADCD) 19,3 kWh /100 km. Koszt to ok. 12 zł.
  Hyundai Kona Elektro (64 kWh) Trend: (WLTP) 15 kWh/100 km, (ADCD) 19,5 kWh/100 km. Koszt ok. 12,3 zł.
  Audi e-tron 55 quattro: (WLTP) 23 kWh/100 km, (ADCD) 25,8 kWh/100 km. Koszt to ok. 16,2 zł.
  * Podane wartości dotyczą poboru prądu z prywatnego gniazdka.

  Za przejechanie 100 km samochodem, spalającym średnio 8 litrów na 100 km, przy cenie benzyny 5,70 zł, trzeba zapłacić 45,6 zł. Jeżeli ceny paliw podbite zostaną do 8 zł za litr, to wtedy kierowcy zapłacą ok. 64 zł za przejechanie każdych 100 km.
  Biorąc pod uwagę sam aspekt kosztów poniesionych za spalanie, wyliczenia zdecydowanie bardziej przemawiają na korzyść samochodów elektrycznych, które z czasem mogą zacząć stawać się coraz powszechniejszą alternatywą, dla samochodów spalinowych.

   

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga