Podczas konferencji EuroPOWER & OZE POWER, która odbyła się 13 i 14 kwietnia 2023 roku odbyła się debata na temat „Jak zrealizować ambitne plany stworzenia sektora energetyki jądrowej w Polsce?”. Poniżej przybliżamy wypowiedzi ekspertów w tym zakresie.
Podczas 37 edycji EuroPOWER oraz 7 edycji OZE POWER rozmawiano między innymi o bezpieczeństwie, zagrożeniach oraz korzyściach dla Polaków związanych z rozwojem energetyki jądrowej w naszym kraju.
Mirosław Kowalik – Prezes Zarządu, Westinghouse Electric Company stwierdził, że energetyka jądrowa jest dla Polski konieczna. Zapewni ona ok. 30 proc. miksu energetycznego. Zwykle elektrownie jądrowe budowane są na 60 lat, ale można wydłużyć ich czas życia do 80 a nawet do 100 lat.
Potrzebne są debaty ze społeczeństwem i koordynacja działań, w tym także przygotowanie infrastruktury. Bezpieczeństwo zapewnią prace zgodne za standardami UE i regulacjami Polski.
Paweł Pytlarczyk – Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wspominał, że kluczowe kwestie to: infrastruktura drogowa, kolejowa i morska oraz odpady nisko i średnio aktywne. Ważne są też odpady wymagające głębokiego składowania tj. ok. 500 m do 600 m pod powierzchnią, które nie będą składowane przy elektrowniach jądrowych.
Piotr Podgórski – Dyrektor Naczelny ds. Transformacji, KGHM Polska Miedź S.A. stwierdził, że Polska musi nadrabiać zaległości z wielu minionych lat. Potrzebne są Polsce SMR-y (Small Modular Reactors), czyli małe modułowe reaktory jądrowe, nad których uruchomieniem pracuje KGHM. W Polsce potrzebne są też tradycyjne, duże kompleksy jądrowe.
Dawid Jackiewicz – Członek Zarządu w ORLEN Synthos Green Energy stwierdził, że Polska nie ma doświadczeń w produkcji energii za tzw. atomu. Dlatego ORLEN przy budowie małych reaktorów jądrowych wybrał bardzo doświadczonego Partnera jakim jest Hitachi.
Ponadto ORLEN zawarł już Umowy z 6 największymi uczelniami w Polsce, które będą kształcić nowoczesne kadry. Będzie to największe w Europie Centrum Szkoleniowe Energetyki Jądrowej!
Kazimierz Kleina – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Senacki Zespół ds. Energetyki Jądrowej i OZE stwierdził, że wraz z budową elektrowni jądrowej powstaną nowe drogi lądowe i kolejowe a zwłaszcza nowe miejsca pracy.
Łukasz Złakowski – Członek Zarządu w Inplus Energetyka Sp. z o.o. powiedział, że już dziś tj. 17 kwietnia zostaną wskazane potencjalne lokalizacje pod elektrownie jądrowe. Po kilku miesiącach badań, na jesieni zostaną wybrane konkretne lokalizacje pod określone elektrownie jądrowe.
Na pytanie z sali „Jak wykorzystać szansę zamknięcia wszystkich elektrowni jądrowych w Niemczech?”, odpowiedziano:
Po raz kolejny cieszymy się, że nasz portal był Partnerem Medialnym jednego z najważniejszych wydarzeń dotyczących odnawialnych źródeł energii w Polsce.
#OZE #Energetyka #Energetykajądrowa #Polska
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.