Drugi nabór w programie „Ciepłe mieszkanie” jeszcze w tym miesiącu! - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Drugi nabór w programie „Ciepłe mieszkanie” jeszcze w tym miesiącu!

  Paulina Molenda, 06.09.2023 r. godz. 14:35

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał ogromny budżet w wysokości 1 miliarda złotych na drugą edycję programu „Ciepłe Mieszkanie”. To środki przeznaczone na dofinansowanie różnych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych.

  OZE  
  Program Ciepłe Mieszkanie

  Najważniejszym celem programu jest wymiana przestarzałych, nieekologicznych źródeł ciepła na bardziej efektywne i ekologiczne, takie jak kotły gazowe, kotły na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Program umożliwia także lokalne podłączenie budynków do efektywnych źródeł ciepła w ramach zbiorczych źródeł ciepła lub sieci ciepłowniczych. Dofinansowywana jest również wymiana okien, drzwi oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

  NFOŚiGW działa jako centralny organizator programu, a środki przekazywane są na poziomie wojewódzkich funduszy środowiska i gospodarki wodnej. To one następnie przekazują te środki do gmin, które zawierają umowy z beneficjentami końcowymi. W pierwszym naborze, który rozpoczął się w lipcu 2022 roku, gminy podpisały umowy o wartości blisko 740 milionów złotych, a największą aktywność prezentowały gminy województwa dolnośląskiego, pomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.

  Drugą edycję programu cechuje rozszerzenie grupy beneficjentów. Oprócz właścicieli mieszkań, wsparcie będą mogły otrzymać również małe wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali) oraz najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego. Co istotne, program umożliwia wspólnotom mieszkaniowym ubieganie się o wsparcie na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych oraz na wymianę kilku źródeł ciepła na jedno zbiorcze. Możliwa będzie także termomodernizacja budynków.

  Podwyższone progi dochodowe stanowią kolejną istotną zmianę. W pierwszej części programu próg dochodowy wyniesie 135 tysięcy złotych rocznie, podczas gdy w części drugiej progi wzrosną do 1 894 złote miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2 651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. W części trzeciej programu, próg dochodowy uprawniający do najwyższych dotacji wyniesie odpowiednio 1 090 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 1 526 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

  Co istotne, poziom dotacji zostanie zwiększony o około 10 proc. w porównaniu z pierwszą edycją programu. W pierwszym poziomie dofinansowania kwota wsparcia wynosiła nie więcej niż 15 tysięcy złotych na mieszkanie, a w miejscowościach ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin – nie więcej niż 17,5 tysięcy złotych. Intensywność dofinansowania wynosiła odpowiednio do 30 proc. i do 35 proc. Dzięki podwyższonemu poziomowi można będzie uzyskać do 25 i 26,9 tysięcy złotych (dotacje do 60 i 65 proc.) oraz do 37,5 i 39,9 tysięcy złotych (dotacje do 90 i 95 proc.).

  W ramach przygotowanych zmian, program wprowadził także część czwartą, która obejmuje kompleksową wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, termomodernizację budynków oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo, w tej części programu dodano gruntowe pompy ciepła, co dodatkowo wspiera promocję bardziej ekologicznych źródeł ciepła wśród beneficjentów, zwłaszcza wspólnot mieszkaniowych.

   

  Źródło: Portal Samorządowy

  #OZE #Fotowoltaika #Pompyciepła #PV #Ciepłemieszkanie #Dofinansowanie

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga