Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał ogromny budżet w wysokości 1 miliarda złotych na drugą edycję programu „Ciepłe Mieszkanie”. To środki przeznaczone na dofinansowanie różnych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych.
Najważniejszym celem programu jest wymiana przestarzałych, nieekologicznych źródeł ciepła na bardziej efektywne i ekologiczne, takie jak kotły gazowe, kotły na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła. Program umożliwia także lokalne podłączenie budynków do efektywnych źródeł ciepła w ramach zbiorczych źródeł ciepła lub sieci ciepłowniczych. Dofinansowywana jest również wymiana okien, drzwi oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
NFOŚiGW działa jako centralny organizator programu, a środki przekazywane są na poziomie wojewódzkich funduszy środowiska i gospodarki wodnej. To one następnie przekazują te środki do gmin, które zawierają umowy z beneficjentami końcowymi. W pierwszym naborze, który rozpoczął się w lipcu 2022 roku, gminy podpisały umowy o wartości blisko 740 milionów złotych, a największą aktywność prezentowały gminy województwa dolnośląskiego, pomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego.
Drugą edycję programu cechuje rozszerzenie grupy beneficjentów. Oprócz właścicieli mieszkań, wsparcie będą mogły otrzymać również małe wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali) oraz najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego. Co istotne, program umożliwia wspólnotom mieszkaniowym ubieganie się o wsparcie na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych oraz na wymianę kilku źródeł ciepła na jedno zbiorcze. Możliwa będzie także termomodernizacja budynków.
Podwyższone progi dochodowe stanowią kolejną istotną zmianę. W pierwszej części programu próg dochodowy wyniesie 135 tysięcy złotych rocznie, podczas gdy w części drugiej progi wzrosną do 1 894 złote miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2 651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym. W części trzeciej programu, próg dochodowy uprawniający do najwyższych dotacji wyniesie odpowiednio 1 090 złotych na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 1 526 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.
Co istotne, poziom dotacji zostanie zwiększony o około 10 proc. w porównaniu z pierwszą edycją programu. W pierwszym poziomie dofinansowania kwota wsparcia wynosiła nie więcej niż 15 tysięcy złotych na mieszkanie, a w miejscowościach ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin – nie więcej niż 17,5 tysięcy złotych. Intensywność dofinansowania wynosiła odpowiednio do 30 proc. i do 35 proc. Dzięki podwyższonemu poziomowi można będzie uzyskać do 25 i 26,9 tysięcy złotych (dotacje do 60 i 65 proc.) oraz do 37,5 i 39,9 tysięcy złotych (dotacje do 90 i 95 proc.).
W ramach przygotowanych zmian, program wprowadził także część czwartą, która obejmuje kompleksową wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, termomodernizację budynków oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo, w tej części programu dodano gruntowe pompy ciepła, co dodatkowo wspiera promocję bardziej ekologicznych źródeł ciepła wśród beneficjentów, zwłaszcza wspólnot mieszkaniowych.
Źródło: Portal Samorządowy
#OZE #Fotowoltaika #Pompyciepła #PV #Ciepłemieszkanie #Dofinansowanie
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.