Czy pompy ciepła wyprą gaz ziemny? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Czy pompy ciepła wyprą gaz ziemny?

  Michał Budzyński, 10.09.2021 r. godz. 12:31

  Jeszcze niespełna dwie dekady temu większość Polaków traktowała OZE jako kosmiczną technologię. Zarówno w energetyce i ciepłownictwie królował węgiel i ogromna część polskiej gospodarki była z nim mocno związana. Od kiedy jednak Polska stała się częścią wspólnoty europejskiej, sprawy klimatu i środowiska zaczęły odgrywać ważną rolę, szczególnie w obszarze energii. Redukcja CO2 stała się priorytetowym celem wszystkich krajów UE, a więc kluczowe stało się wyeliminowanie węgla z energetyki. Szacuje się, że w wyścigu klimatycznym pierwszoplanowe rolę w ciepłownictwie będą odgrywać biomasa, fotowoltaika, gaz ziemny  i pompy ciepła, chociaż tych drugich jest jeszcze niewiele. Czy sytuacja ta może się zmienić?

  Aspekt finansowy

  Pod względem kosztów montażu instalacja gazowa tylko pozornie wydaje się tania. W przypadku domów jednorodzinnych liczba zmiennych, która może wpłynąć na całościowych koszt inwestycji jest duża. Począwszy od kosztów kotła, przyłącza i komina, po doprowadzenie instalacji do budynku. Dodatkowo może dochodzić koszt dzierżawy zbiornika lub jego zakupu. Całość paradoksalnie nie odbiega znacząco od zakupu i instalacji powietrznej pompy ciepła, a na tym nie koniec. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła są dwukrotnie niższe, niż ogrzewania kotłem na gaz. Wszystko za sprawą ogromnej różnicy w sprawności grzewczej, a dokładniej 250% do 105%. Te proporcje będą miały również znaczenie przy podwyżkach cen energii i surowca. W konsekwencji właściciele pomp ciepła będą zdecydowanie mniej je odczuwać. Wobec powyższego nie dziwi więc fakt, iż wiele osób budując nowy dom decyduje się właśnie na tego typu źródło ogrzewania.

  Aspekt środowiskowy

  Gaz ziemny na tle innych paliw kopalnianych jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym surowcem w gospodarce. Ogrzewanie gazem emituje 60% mniej CO2 do środowiska, niż w przypadku węgla, a także 30% mniej od ropy. Jest więc o co walczyć, więc surowiec ten wciąż odgrywa znaczącą rolę w zielonej transformacji energetycznej. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, choć malkontenci krytykują ich zasilanie z energii elektrycznej, które w Polsce pochodzi w większości z elektrowni węglowych. Zapominają jednak o tym, iż pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną, to praktycznie zero emisyjny dom i wielu konsumentów decyduje się na taki mix.

  Perspektywy na przyszłość

  Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu na przestrzeni tylko ostatniego roku, nie należy zakładać spadku kosztów ogrzewania gazem. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, iż ¾ tego surowca Polska importuje, a więc cena jednostkowa, jak i opłaty za dystrybucje są uzależnione od wielu czynników zewnętrznych. W przypadku inwestycji w pompę ciepłą konsumenci korzystają z zasobów energii krajowej, której podwyżki co prawda nie omijają, jednak są łatwiejsze do oszacowania. Ponadto właściciele pomp ciepła mogą się od nich uniezależnić inwestując w panele fotowoltaiczne. Więcej zatem przemawia na ich korzyść i na przestrzeni lat mogą się stać najpopularniejszym źródłem ogrzewania w Polsce.

  Tagi: pomy ciepła, oze, gaz ziemny, ekologia, klimat

  Fot. Canva.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga