Czy droga fotowoltaika z Chin to reakcja na wprowadzane przez różne państwa bariery dla chińskich towarów? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Czy droga fotowoltaika z Chin to reakcja na wprowadzane przez różne państwa bariery dla chińskich towarów?

    Opr.: Marek Reszuta, 10.02.2022 r. godz. 19:31

    Zdaniem części ekspertów, wzrost cen na ogniwa fotowoltaiczne, jak i materiały do ich produkcji, niekoniecznie muszą mieć wytłumaczenie czysto rynkowe, np. związane z trzęsieniem ziemi w Chinach (jak to miało miejsce w styczniu br. – Firma Longi podnosi ceny ogniw fotowoltaicznych. Drugi raz w ciągu niespełna dwóch tygodni!), pandemią, czy też „obiektywnymi przyczynami związanymi z zakłóceniami łańcucha dostaw”.

     

    Analitycy zauważają, że utrzymywanie wysokich cen może być po prostu reakcją Chin na tworzone przez różne państwa bariery w dostępie do rynków.

     

    Przypomnijmy część z tych barier:

     

        • w połowie grudnia 2021 roku Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł na import stalowych wież wykorzystywanych w turbinach wiatrowych z Chin. Urzędnicy Unii Europejskiej ustalili, że wieże te były sprzedawane do Europy w cenach dumpingowych. Z tego powodu ustalone zostały na 5 lat cła antydumpingowe w wysokości od 7,2-19,2% (14,4% na wieże firmy Titan Wind Energy Suzhou Co Ltd). Cła mają na celu naprawienie szkód, jakie poniosły firmy europejskie w wyniku zaniżonych cen chińskich towarów.
          Wg badań, chińscy producenci sprzedali w Europie wieże o wartości ponad 300 milionów Euro. Chiński udział w rynku europejskim tymi towarami wzrósł z 25% w roku 2017 do 34% w lipcu 2019 roku, w tym czasie udział firm europejskich spadł z 69 do 56%, zaś rentowność europejskich producentów zmalała z 3,6 do 1,4%.
        • w dniu 4 lutego br. Prezydent USA Joe Biden przedłużył na kolejne 4 lata stosowanie taryf celnych Sekcji 201 na importowane panele słoneczne z krzemu krystalicznego i ogniwa słoneczne powyżej rocznego kontyngentu taryfowego 5 GW (wyłączone zostały panele dwufazowe, zaś kontyngent taryfowy został podwojony do właśnie 5 GW).
          Przypomnijmy, iż taryfy wprowadzone zostały na 4 lata przez prezydenta Donalda Trumpa w 2018 roku. Chiny, Korea Południowa i Chiny złożyły skargi na tę decyzję do Światowej Organizacji Handlu.
          Obecna decyzja spotkała się z krytyką ze stronny Chin, które zarzucają Stanom Zjednoczonym, że decyzja ta szkodzi łańcuchom dostaw materiałów fotowoltaicznych nie tylko do USA, ale na całym świecie.
          Warto dodać, że kilka dni po powyższej decyzji Prezydenta J. Bidena producent modułów z Kalifornii „Auxin Solar” złożył kolejny wniosek do Departamentu Handlu USA, aby zbadał, czy moduły i ogniwa fotowoltaiczne z krzemy krystalicznego z Malezji, Tajlandii, Kambodży i Wietnamu nie obchodzą amerykańskich ceł antydumpingowych i wyrównawczych. Może to mieć wpływ na kolejne bariery dla azjatyckich towarów na rynku amerykańskim.
        • Rząd Indii zdecydował o wprowadzeniu od dnia 1 kwietnia br. ceł antydumpingowych na importowane moduły i ogniwa fotowoltaiczne. Cło importowe na moduły wyniesie 40%, zaś na ogniwa 25%. Jednocześnie rząd zdecydował o wprowadzeniu instrumentów wsparcia dla producentów krajowych: zniesienie ceł antydumpingowych na różne wyroby ze stali, wprowadzenie 15% preferencyjnej stawki podatkowej na produkcję fotowoltaiczną na produkcję do marca 2024 roku i inne.

     

    Zdaniem analityków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii RP, z którymi rozmawialiśmy, te wprowadzone w przeciągu niespełna dwóch miesięcy bariery na towary chińskie są powodem wstrzemięźliwości producentów chińskich jeśli chodzi o podejmowanie decyzji w sprawie obniżek cen. W obszarze handlu międzynarodowego bardzo często spotykana jest zasada „wzajemności”, przy czym nie zawsze musi to być odpowiedź symetryczna – np. cła za cła. Może być asymetryczna – wysokie ceny za cła. Rząd Chin jest bardzo wyczulony na takie „nagromadzenie” barier – a tu mamy kroki ze strony kilu państw jednocześnie, tworzących bardzo duże rynki zbytu. Biorąc pod uwagę narastające napięcie polityczne pomiędzy Chinami i USA, władze Państwa Środka mogą odbierać decyzje stricte gospodarcze jako polityczne, co zawsze w stosunkach dyplomatycznych i międzypaństwowych spotyka się z odpowiedzią.

    Wg ekspertów, wiele wskazuje na to, że niezależnie od innych czynników, mamy również do czynienia z taką sytuacją w obszarze fotowoltaiki.

     

    #fotowoltaika

    Źródło: media KE, amerykańskie oraz indyjskie; opinie ekspertów z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii RP

    Foto: Pixabay

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga