Łukasz Dziedzic - Prezes Zarządu EkoEnergia Polska - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Łukasz Dziedzic – Prezes Zarządu EkoEnergia Polska

  Łukasz Dziedzic jest założycielem, właścicielem, pomysłodawcą oraz prezesem firmy EkoEnergia Polska Spółka z o.o.
  Firma zapewnia całkowite wsparcie ekspertów na każdym etapie inwestycji. 

  Jaka jest Pana rola w firmie EkoEnergia Polska?
  Jestem założycielem, właścicielem, pomysłodawcą oraz prezesem firmy, więc jestem z nią od samego początku jej funkcjonowania. Znam ją od podszewki, co pomaga mi na co dzień w jej zarządzaniu oraz kierowaniu na rynku OZE.

   

  Obecnie rola, którą posiadam w firmie wymaga ode mnie dobrego poruszania się po rynku, pozyskiwania i utrzymywania dobrych relacji biznesowych i efektywnej analizy otoczenia celem szukania nowych pomysłów do dalszego rozwoju.
  W tym momencie te obowiązki najbardziej mnie pochłaniają.

   

  Jakie pełni Pan obowiązki?
  Pełnię obowiązki związane z budowaniem skutecznego zespołu, w tym również zespołu managerskiego. Na co dzień wspieram ich również w codziennej pracy i służę moją wiedzą i doświadczeniem. Jako Prezes aktywnie szukam nowych kierunków rozwoju i analizuję sytuację w branży i to w jakim kierunku się ona zmienia. Reasumując robię wszystko co w mojej mocy, aby efektywnie budować przyszłość firmy i stale ją rozwijać.

   

  W czym ma Pan najwięcej doświadczenia i w czym się Pan specjalizuje?
  Z wykształcenia jestem inżynierem i magistrem energetyki. Posiadam techniczną wiedzę związaną z odnawialnymi źródłami energii i wiem jak energetyka cały czas kształtuje się w Polsce. Nasza firma funkcjonuje na rynku już od 10 lat, dlatego pamiętam też początki całego rynku OZE w kraju. Od samego początku obserwowałem jak rynek ten się zmieniał, transformował oraz jak się rozwijał. Nabytą wiedzę nasza spółka wykorzystuje na co dzień i jest nam ona bardzo przydatna. Dzięki temu wiem, w jaki sposób budować naszą spółkę, w którym kierunku dalej ją rozwijać oraz jak podążać za zmianami, które są obecnie na rynku.

   

  Czy Wasza spółka posiada jakieś nagrody lub wyróżnienia, którymi warto się pochwalić?
  Z roku na rok uzyskujemy Gazele Biznesu przyznawane przez Puls Biznesu jako najbardziej dynamicznie rozwijająca się firma w województwie świętokrzyskim. Jest to dla nas duże wyróżnienie, ponieważ jest to zarazem najstarszy i najpopularniejszy ranking małych i średnich firm w Polsce. Dodatkowo w związku z rozwojem naszej spółki zostajemy również wyróżniani przez Forbes-a w Diamentach Biznesu, które są jednym z najbardziej prestiżowych rankingów.
  Ponadto angażujemy się społecznie, więc dostajemy wiele podziękowań od różnego rodzaju instytucji i organizacji charytatywnych, a także od sportowców, których jesteśmy sponsorem.

   

  Co według Pana jest kluczem do sukcesu?
  Kluczem do sukcesu w biznesie jest na pewno odwaga, a także wiara w swoje możliwości, konsekwencja w codziennym działaniu czy determinacja w realizacji marzeń – pomysłu i kreacji firmy, którą obraliśmy. Warto zaznaczyć, że do osiągnięcia sukcesu potrzeba również trochę szczęścia, ponieważ do rozwoju biznesu przede wszystkim potrzebni są ludzie. Trzeba mieć szczęście, aby zarówno znaleźć tych najbardziej odpowiednich ludzi, ale też sprawić, aby zostali oni w firmie tj. aby nie myśleli o pójściu do konkurencji, jeśli nabędą już odpowiednią ilość wiedzy. Ponadto należy też pamiętać o edukacji w zakresie biznesu, ale także o własnym samorozwoju oraz mocnej wierze w to co się robi.

   

  Z kolei w przypadku sukcesu w branży, na pewno potrzebna jest wiedza i doświadczenie, a także obserwacja rynku i spostrzegania w jak on się zmienia – nie tylko w kontekście rynku polskiego, ale również europejskiego i światowego. Bardzo ważną rolę odgrywa również obserwacja otoczenia gospodarczego, ponieważ ma ono duży wpływ na funkcjonowanie całej spółki. Warto podkreślić, że kluczem do sukcesu w danej branży są również szybkie i mądre decyzje.

   

  Jakie są Pana prywatne zainteresowania?
  Prywatnie interesuję się głównie rodziną, ponieważ na nią przeznaczam najwięcej wolnego czasu 😊. Natomiast poza nią staram się rozwijać i realizować poza biznesem tj. rozwijam się również duchowo. Uważam, że do prawidłowego rozwoju człowieka oprócz sfer materialnych, potrzebna jest sfera duchowa, którą bardzo dużo ludzi w dzisiejszych czasach lekceważy. Staram się dbać o własną duchowość, w tym dbać o relację z Bogiem i na równi rozwijać sferę materialną oraz sferę duchową, tak aby niczego w moim życiu nie zabrakło.

   

  A inne, ważne aspekty, którymi warto się pochwalić?
  Uważam, że elementem, którym warto się pochwalić jest to, że nasza spółka funkcjonuje na rynku już 10 lat. Rynek na samym początku był bardzo trudny, chwiejny oraz wymagający.
  Wówczas w tej branży funkcjonowało około kilkudziesięciu, może kilkuset firm w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że te firmy powstawały lub upadały tj. nie było żadnej stabilności.
  Natomiast nasza spółka od samego początku dynamicznie się rozwija, poszerza swoje horyzonty oraz dywersyfikuje swój portfel produktów, a także wychodzi „suchą stopą” z niejednej opresji, których jest całkiem dużo w obecnych czasach. Są one zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne związane z organizacją i otoczeniem gospodarczym.

  Według mnie jest to element, którym warto się pochwalić oraz tym, że od zawsze rozwijaliśmy się od zera. Nie mieliśmy żadnego wsparcia ani żadnych znajomości, które by nam pomogły, tylko trzeba było rozwijać ten biznes od samego początku. Na dzień dzisiejszy jesteśmy średnią firmą, zatrudniamy ok. 100 osób i wszystko pracuje bardzo dobrze. Jest to dla mnie również bardzo duży powód do dumy, ponieważ rozwijać biznes w obecnych, niełatwych czasach jest bardzo trudno.

   

  Proszę przedstawić jeden, najważniejszy case study z Waszej firmy, w którym Pan uczestniczy/uczestniczył.
  Myślę, że ciekawym casem jest budowanie samowystarczalności energetycznej dla gmin. Sporządziliśmy koncepcję dla przykładowej gminy inwentaryzując jej zasoby energetyczne oraz istniejący potencjał, przy czym wykorzystując naszą wiedzę do tego, aby w przyszłości ta gmina stała się samowystarczalna energetycznie.
  Obecnie wszystkie gminy, samorządy czy przedsiębiorstwa szukają takich rozwiązań, które docelowo dadzą im niezależność energetyczną, bezpieczeństwo oraz bardzo niskie koszty energetyczne. Jak wiemy obecnie te koszty są głównym wyzwaniem dla wielu gmin, przedsiębiorstw czy nawet powoli dla osób indywidualnych.

   

  Największe trudności, którym należy stawić czoła w prowadzeniu firmy OZE?
  Największą trudnością jest chwiejność przepisów oraz niejednostajne podejście do branży.
  Są to też burze związane z makrootoczeniem tj. wojna na Ukrainie. Wcześniej była pandemia, więc sprowadza się to do braku przewidywalności gospodarczej i stabilności, co też jest dużym utrudnieniem dla budowania sprzedaży i codziennego funkcjonowania. Możemy wyróżnić też problemy związane z płynnością finansową, ponieważ im szybciej rozwija się firmę, to koszty adekwatnie rosną, więc czasem trudno jest to kontrolować.

   

  Jakie Wasza Spółka ma dobre rozwiązanie w tym zakresie?
  Kluczem jest zbudowaniem przede wszystkim dobrego zespołu managerów i dyrektorów, którzy będą specjalistami w poszczególnych obszarach, będą umieli zarządzać finansami, księgowością czy sprzedażą. Taki zespół powinien też przyciągnąć i zatrudnić odpowiednich ludzi tj. inżynierów, kierowników budów, projektantów, serwisantów czy audytorów. Dlatego kluczem jest odpowiednia kadra, a ją buduje się latami. Tak jak wspomniałem już wcześniej, trzeba mieć trochę szczęścia, aby trafić na odpowiednich ludzi, ponieważ w człowieka inwestuje się wiele miesięcy i nie zawsze ta inwestycja jest wartościowa, a wręcz przeciwnie – rzadko kiedy jest ona sensowna.

   

  Jakie są najważniejsze wyzwania, z którymi spotykają się osoby pracujące w tej branży?
  Przede wszystkim trzeba stale podnosić swoje kompetencje, ponieważ o ile wcześniej nie było tyle specjalistów, tak obecnie rynek jest bardziej dojrzały. Ponadto każdy jest świadomy tego, że trzeba znaleźć właściwą firmę, z właściwym doświadczeniem i właściwymi pracownikami, w tym inżynierami czy serwisantami.
  Podsumowując w najbliższej przyszłości będzie trzeba mocno zadbać o swój poziom wiedzy i kompetencji, a także o doświadczenie zawodowe, aby nadal być atrakcyjnym pracownikiem w branży.

   

  Jakie są Pana przewidywania dotyczące przyszłości branży OZE?
  Branża będzie się dalej rozwijać, pomimo dalszych zawirowań. Niestety mamy takie otoczenie gospodarczo-polityczne, które nie jest do końca stabilne.
  Natomiast na pewno wierzę w to, że branża OZE będzie się dalej rozwijała. Ufam, że będzie się też tworzyć wiele nowych, wąskich specjalizacji np. związanych z zarządzaniem nowo wybudowanych obiektów związanych z infrastrukturą elektrowni wiatrowych i słonecznych. Pojawi się również stanowisko specjalistów w zakresie energetyki w gminach czy przedsiębiorstwach oraz mocno będzie się tworzył rynek serwisowy.

  Fotowoltaika również będzie transformowała w kierunku różnego rodzaju produktów związanych z fotowoltaiką zintegrowaną uwzględniając elementy budowlane typu fasada i dachy. Oczywiście warto również podkreślić sprawy związane z efektywnością energetyczną i termomodernizacją. Obecnie wprowadza się przepisy, które ograniczają niską emisję, czyli mamy pompy ciepła, a z drugiej strony mamy nakaz montażu fotowoltaiki na fasadach wszystkich nowych budynków budowanych od 2028 roku. To wszystko świadczy o tym, że branża dalej będzie się rozwijała, natomiast trudno będzie w nią wejść, tak jak na początku jej rozwoju. Dlatego będzie trzeba mocno walczyć o swoją pozycję na rynku.

   

  Dziękuję za rozmowę.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga