"Baterie informacyjne" jako sposób magazynowania energii elektrycznej - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  „Baterie informacyjne” jako sposób magazynowania energii elektrycznej

  Opr.: Marek Reszuta, 10.02.2022 r. godz. 23:56

  Na naszym portalu prezentowaliśmy już kilka pomysłów na nietradycyjne magazynowanie energii, między innymi z zastosowaniem sprężonego dwutlenku węgla, instalacji oceanicznych. Centra naukowo-badawcze na całym świecie opracowują bezemisyjne magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Celem jest uzyskanie 100-procentowego zielonego układu zasilania.

   

  Kolejnym pomysłem, nieco trochę niestandardowym, opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego, są „baterie informacyjne”.

  Idea jest prosta, i jak to bywa z genialnymi wynalazkami, znana od wielu dziesiątków lat, ale nie brana w ogóle pod uwagę w procesie magazynowania energii.

  Otóż, nadwyżka energii pochodząca ze źródła OZE zostałaby zapisana… na serwerze, jako wynik wykonania bardzo skomplikowanego działania matematycznego. Wiadomo, że dla przeprowadzenia takich obliczeń procesory wymagają dostarczenia dużej ilości energii, czasami również koniecznych, dodatkowych elementów typu koprocesory matematyczne itd.

  Zgodnie z ideą opisaną w projekcie Jennifer Switzer i Baratha Raghavana „Information Batteries. Storing Opportunity Power with Speculative Execution”, w przypadku nadwyżki energii pochodzącej z OZE, byłaby ona dostarczana do systemu komputerowego, który wykonywałby, pochłaniając tę energię, bardzo skomplikowane obliczenie.

  Wynik tego obliczenia zapisywany byłby w postaci elektronicznej na serwerze. W przypadku konieczności odzyskania energii, wykonywane byłoby matematyczne działanie odwrotne, które powodowałoby wydzielanie przez procesory i cały układ energię cieplną i elektryczną (np. poprzez dostarczenie energii do generatorów).

  Warto zauważyć, że w tym wypadku nie jest potrzebne żadne fizyczne urządzenie typu akumulator do przechowywania energii. Wynik działania matematycznego można przechowywać na dowolnym nośniku komputerowym, na serwerach dowolnej sieci. Z tym, że do jej pozyskania i odzyskania konieczne już są duże energochłonne centra obliczeniowe.

  Wg opracowanej koncepcji, porcje energii można byłoby dzielić na mniejsze „działania matematyczne” i akumulować oraz pobierać energię niedużymi porcjami, akurat tyle, ile byłoby potrzebne.

  Koncepcja jest na razie czystym rozważaniem teoretycznym, ale naszym zdaniem bardzo ciekawym. Opracowanie dostępne jest na koncie uniwersyteckim Baratha Raghavana w formacie PDF

  Zachęcamy naszych naukowców do podjęcia działań na rzecz opracowywania niestandardowych projektów z obszaru OZE. Jeśli już zostały opracowane – prosimy o kontakt z naszą redakcją.

   

   

  #OZE #magazyny_energii

  Źródło: raghavan.usc.edu

  Foto: Pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga