Na naszym portalu prezentowaliśmy już kilka pomysłów na nietradycyjne magazynowanie energii, między innymi z zastosowaniem sprężonego dwutlenku węgla, instalacji oceanicznych. Centra naukowo-badawcze na całym świecie opracowują bezemisyjne magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Celem jest uzyskanie 100-procentowego zielonego układu zasilania.
Kolejnym pomysłem, nieco trochę niestandardowym, opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu w San Diego, są „baterie informacyjne”.
Idea jest prosta, i jak to bywa z genialnymi wynalazkami, znana od wielu dziesiątków lat, ale nie brana w ogóle pod uwagę w procesie magazynowania energii.
Otóż, nadwyżka energii pochodząca ze źródła OZE zostałaby zapisana… na serwerze, jako wynik wykonania bardzo skomplikowanego działania matematycznego. Wiadomo, że dla przeprowadzenia takich obliczeń procesory wymagają dostarczenia dużej ilości energii, czasami również koniecznych, dodatkowych elementów typu koprocesory matematyczne itd.
Zgodnie z ideą opisaną w projekcie Jennifer Switzer i Baratha Raghavana „Information Batteries. Storing Opportunity Power with Speculative Execution”, w przypadku nadwyżki energii pochodzącej z OZE, byłaby ona dostarczana do systemu komputerowego, który wykonywałby, pochłaniając tę energię, bardzo skomplikowane obliczenie.
Wynik tego obliczenia zapisywany byłby w postaci elektronicznej na serwerze. W przypadku konieczności odzyskania energii, wykonywane byłoby matematyczne działanie odwrotne, które powodowałoby wydzielanie przez procesory i cały układ energię cieplną i elektryczną (np. poprzez dostarczenie energii do generatorów).
Warto zauważyć, że w tym wypadku nie jest potrzebne żadne fizyczne urządzenie typu akumulator do przechowywania energii. Wynik działania matematycznego można przechowywać na dowolnym nośniku komputerowym, na serwerach dowolnej sieci. Z tym, że do jej pozyskania i odzyskania konieczne już są duże energochłonne centra obliczeniowe.
Wg opracowanej koncepcji, porcje energii można byłoby dzielić na mniejsze „działania matematyczne” i akumulować oraz pobierać energię niedużymi porcjami, akurat tyle, ile byłoby potrzebne.
Koncepcja jest na razie czystym rozważaniem teoretycznym, ale naszym zdaniem bardzo ciekawym. Opracowanie dostępne jest na koncie uniwersyteckim Baratha Raghavana w formacie PDF
Zachęcamy naszych naukowców do podjęcia działań na rzecz opracowywania niestandardowych projektów z obszaru OZE. Jeśli już zostały opracowane – prosimy o kontakt z naszą redakcją.
#OZE #magazyny_energii
Źródło: raghavan.usc.edu
Foto: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.