Albo edukacja klimatyczna, albo koszmar - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Albo edukacja klimatyczna, albo koszmar

  Agnieszka Zawodzińska, 20.06.2022 r. godz. 9:25
  OZE  

  Okrągły Stół dla Edukacji Klimatycznej, składający się z czternastu zespołów, zakończył wielomiesięczną pracę nad rekomendacjami niezbędnych działań na rzecz wzrostu poziomu wiedzy i świadomości Polaków o dziejących się zmianach klimatycznych i ich negatywnych skutkach dla naszej planety. Postulaty zostały zawarte w raporcie UN Global Compact Network Poland „Edukacja klimatyczna w Polsce 2022″. Ich podsumowanie zaprezentowano 15 czerwca 2022 r. podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Dobrze nie jest, ale nie potrzebujemy rewolucji

  Z raportu wynika, iż edukacja klimatyczna powinna być kompetencją społeczną współczesnego pokolenia, która będzie determinować i wspierać codzienne zachowania. Zaszczepienie tej wartości w młodych umysłach jest zadaniem dorosłych, a więc także kompetentnych, świadomych i aktywnych nauczycieli. Wprowadzenie wyników prac Okrągłego Stołu do systemu kształcenia w Polsce wymagałoby zmian w prawie oświatowym, ale zdaniem ekspertów wcale nie jest konieczna w tym zakresie rewolucja. Wiele działań można wdrożyć od razu. Pomocne w zdobywaniu przez uczniów wiedzy i wspomnianej kompetencji mogą być zajęcia interdyscyplinarne, łączące różne przedmioty i dziedziny nauki. Ważne jest także stworzenie młodym ludziom na wszystkich szczeblach nauczania warunków do praktycznego doświadczania siebie, jako części przyrody. Temu mogłyby służyć lekcje lub nawet całodniowe zajęcia w terenie czy w laboratoriach, by dodatkowo uwrażliwiać uczniów na potrzebę ochrony klimatu.

  Proklimatyczna szkoła to podstawa

  Z pewnością sama szkolna placówka także powinna świecić przykładem. Przyjazna środowisku i klimatowi szkoła ma infrastrukturę techniczną wykorzystującą OZE, używa energooszczędne oświetlenie, promuje w szkolnej społeczności i poza nią poruszanie się rowerem lub pieszo. Certyfikowanie takich placówek miałoby zmotywować inne do podobnych działań. Eksperci zwracają uwagę, iż edukacja dzieci może być również pośrednim i skutecznym sposobem na zmianę negatywnych zachowań u dorosłych. Taką moc mają najmłodsi, którzy obserwując swoich rodziców czy dziadków potrafią ich zmotywować do właściwych, proekologicznych posta

  Nasza odpowiedzialność za koszmar przyszłych pokoleń

  Dr Andrzej Kassenberg, koordynator Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej i ekspert UN Global Compact Network Poland, podsumował pracę nad raportem refleksją, iż „wiele rzeczy można podjąć od razu. Jeśli nic nie zrobimy, to naszym dzieciom i wnukom zrobimy koszmar. I to będzie nasza odpowiedzialność”.

  Raport „Edukacja klimatyczna w Polsce 2022″

  Pełna treść raportu to blisko 80 stron ciekawej lektury o naszej, Polaków wiedzy, nt. zmian klimatu, źródeł informacji czy też stanowiskach partii politycznych i organizacji młodzieżowych w sprawie kryzysu klimatycznego. Postulaty z raportu trafią m.in. do sektorowych ministerstw, związanych z ochroną środowiska i edukacją.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga