Jeszcze niespełna dwie dekady temu większość Polaków traktowała OZE jako kosmiczną technologię. Zarówno w energetyce i ciepłownictwie królował węgiel i ogromna część polskiej gospodarki była z nim mocno związana. Od kiedy jednak Polska stała się częścią wspólnoty europejskiej, sprawy klimatu i środowiska zaczęły odgrywać ważną rolę, szczególnie w obszarze energii. Redukcja CO2 stała się priorytetowym celem wszystkich krajów UE, a więc kluczowe stało się wyeliminowanie węgla z energetyki. Szacuje się, że w wyścigu klimatycznym pierwszoplanowe rolę w ciepłownictwie będą odgrywać biomasa, fotowoltaika, gaz ziemny i pompy ciepła, chociaż tych drugich jest jeszcze niewiele. Czy sytuacja ta może się zmienić?
Aspekt finansowy
Pod względem kosztów montażu instalacja gazowa tylko pozornie wydaje się tania. W przypadku domów jednorodzinnych liczba zmiennych, która może wpłynąć na całościowych koszt inwestycji jest duża. Począwszy od kosztów kotła, przyłącza i komina, po doprowadzenie instalacji do budynku. Dodatkowo może dochodzić koszt dzierżawy zbiornika lub jego zakupu. Całość paradoksalnie nie odbiega znacząco od zakupu i instalacji powietrznej pompy ciepła, a na tym nie koniec. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła są dwukrotnie niższe, niż ogrzewania kotłem na gaz. Wszystko za sprawą ogromnej różnicy w sprawności grzewczej, a dokładniej 250% do 105%. Te proporcje będą miały również znaczenie przy podwyżkach cen energii i surowca. W konsekwencji właściciele pomp ciepła będą zdecydowanie mniej je odczuwać. Wobec powyższego nie dziwi więc fakt, iż wiele osób budując nowy dom decyduje się właśnie na tego typu źródło ogrzewania.
Aspekt środowiskowy
Gaz ziemny na tle innych paliw kopalnianych jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym surowcem w gospodarce. Ogrzewanie gazem emituje 60% mniej CO2 do środowiska, niż w przypadku węgla, a także 30% mniej od ropy. Jest więc o co walczyć, więc surowiec ten wciąż odgrywa znaczącą rolę w zielonej transformacji energetycznej. Pompy ciepła nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, choć malkontenci krytykują ich zasilanie z energii elektrycznej, które w Polsce pochodzi w większości z elektrowni węglowych. Zapominają jednak o tym, iż pompa ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną, to praktycznie zero emisyjny dom i wielu konsumentów decyduje się na taki mix.
Perspektywy na przyszłość
Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu na przestrzeni tylko ostatniego roku, nie należy zakładać spadku kosztów ogrzewania gazem. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, iż ¾ tego surowca Polska importuje, a więc cena jednostkowa, jak i opłaty za dystrybucje są uzależnione od wielu czynników zewnętrznych. W przypadku inwestycji w pompę ciepłą konsumenci korzystają z zasobów energii krajowej, której podwyżki co prawda nie omijają, jednak są łatwiejsze do oszacowania. Ponadto właściciele pomp ciepła mogą się od nich uniezależnić inwestując w panele fotowoltaiczne. Więcej zatem przemawia na ich korzyść i na przestrzeni lat mogą się stać najpopularniejszym źródłem ogrzewania w Polsce.
Tagi: pomy ciepła, oze, gaz ziemny, ekologia, klimat
Fot. Canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.