Biden zwołał Forum Głównych Gospodarek ds. Energii i Klimatu. Co z tego wyniknęło? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Biden zwołał Forum Głównych Gospodarek ds. Energii i Klimatu. Co z tego wyniknęło?

    Paulina Molenda, 04.05.2023 r. godz. 8:30

    Dyrektor wykonawczy IEA – Fatih Birol, zwrócił się do światowych przywódców na niedawnym Forum Głównych Gospodarek ds. Energii i Klimatu, zwołanym przez prezydenta USA – Joe Bidena. Podkreślił przy tym krytyczne obszary, w których potrzebne są natychmiastowe działania, aby obniżyć emisje w tej dekadzie na tyle szybko, aby utrzymać cel, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia.

    OZE  
    Biden zwołał Forum Głównych Gospodarek ds. Energii i Klimatu

    Mające na celu zmobilizowanie wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego, Forum Głównych Gospodarek zgromadziło przywódców Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Egiptu, Komisji Europejskiej, Niemiec, Indonezji, Japonii, Korei, Meksyku, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Wielkiej Brytanii, a także Sekretarza Generalnego ONZ czy Ministrów z Chin, Francji, Indii i Włoch. Wydarzeniu przewodniczył specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu – John Kerry.

    Wygłaszając wstępne uwagi po przemówieniu otwierającym prezydenta Bidena, dr. Birol podkreślił światowym przywódcom, że gospodarka czystej energii pojawia się szybciej, niż wielu ludzi myśli, ze względu na szybki postęp w technologiach, takich jak energia słoneczna, samochody elektryczne i pompy ciepła. Jednakże nadal potrzebujemy odważniejszych działań, aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu. Kilku liderów, którzy również przemawiali podczas wydarzenia, odniosło się do uwag dr Birola i analizy IEA.

    Aby wesprzeć dialog na Forum Głównych Gospodarek i podczas innych wydarzeń wielostronnych, w tym Konferencji Klimatycznej COP28, IEA opublikowało nowy raport na temat Wiarygodnych ścieżek do 1,5°C, który skupia się na kluczowych obszarach działań potrzebnych w tej dekadzie, aby dotrzymać porozumienia paryskiego celem ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C.

     

    Elektromobilność

    Rosnąca sprzedaż samochodów elektrycznych ma w tym roku wzrosnąć o 35 proc., ustanawiając tym samym nowy rekord.

    Globalna sprzedaż samochodów elektrycznych ma wzrosnąć w tym roku do kolejnego rekordu, zwiększając ich udział w całym rynku samochodowym do blisko jednej piątej i prowadząc do poważnej transformacji przemysłu samochodowego, która ma wpływ na sektor energetyczny – zwłaszcza naftowy.

    W 2022 roku na całym świecie sprzedano ponad 10 milionów samochodów elektrycznych i oczekuje się, że sprzedaż wzrośnie o kolejne 35 proc. w 2023 roku, osiągając poziom 14 milionów. Ten gwałtowny wzrost oznacza, że udział samochodów elektrycznych w całym rynku samochodowym wzrósł z około 4 proc. w 2020 roku do 14 proc. w 2022 roku, a według najnowszych prognoz, ma wzrosnąć jeszcze bardziej do 18 proc. w bieżącym roku.

    Zdecydowana większość dotychczasowej sprzedaży samochodów elektrycznych koncentruje się głównie na trzech rynkach – Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. Ambitne programy polityczne oznaczają, że do 2030 roku średni udział samochodów elektrycznych w całkowitej sprzedaży na tych trzech rynkach ma wzrosnąć do około 60 proc.

    Tendencje mają znaczący wpływ na światowy popyt na ropę. Do 2030 roku rozwój pojazdów elektrycznych pozwoli uniknąć zapotrzebowania na co najmniej 5 milionów baryłek ropy dziennie na całym świecie.

     

    Morska energetyka wiatrowa

    Europa ma kluczową okazję, aby wykorzystać ogromny potencjał Morza Północnego w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z morskich turbin wiatrowych, aby przyspieszyć zarówno przejście na czystą energię, jak i wiodącą pozycję w produkcji technologii czystej energii.” – powiedział dyrektor wykonawczy MAE w swoim przemówieniu do przywódców europejskich rządów w zeszłym tygodniu na szczycie Morza Północnego w Ostendzie w Belgii.

    W szczycie uczestniczyli przywódcy z Belgii, Danii, Komisji Europejskiej, Francji, Niemiec, Irlandii, Luksemburga, Holandii i Norwegii, którzy podpisali deklarację współpracy. Do szefów rządów dołączyli ministrowie energii oraz prezesi spółek z sektora energetycznego zaangażowanych w rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

    W swoich uwagach dr Birol zauważył, że morska energia wiatrowa na Morzu Północnym zasila już 25 milionów gospodarstw domowych i może sześciokrotnie zaspokoić całe zapotrzebowanie Europy na energię elektryczną. Podkreślił, że jako region, w którym po raz pierwszy rozwinęła się morska energia wiatrowa, Europa powinna dążyć do pozostania światowym liderem w produkcji potrzebnych jej technologii, dążąc do wzmocnienia swojej konkurencyjności przemysłowej w nowej gospodarce energetycznej.

    Następnego dnia dr Birol udał się do Kopenhagi, aby wygłosić przemówienie otwierające doroczne wydarzenie WindEurope, stowarzyszenia branżowego reprezentującego europejski sektor energii wiatrowej. Przemawiając przed ponad tysiącem uczestników, podkreślił znaczenie wiatru dla europejskiego sektora energetycznego, wskazując, że po raz pierwszy w tym roku wytworzy on w regionie więcej energii elektrycznej niż węgiel i wyprzedzi zarówno gaz ziemny, jak i energię jądrową. Do 2027 roku ma stać się największym pojedynczym źródłem energii elektrycznej w Europie.

     

    #OZE #Elektromobilność #Energetykawiatrowa

    Udostępnij w mediach społecznościowych:
    Polecamy także

    © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga