Zamrożenie cen energii elektrycznej to odpowiedź na panujące w ostatnim czasie jej nadzwyczajnie wysokie koszty. W obliczu globalnego kryzysu powstały instrumenty wspierające stabilizację społeczeństwa, jak ustawa gwarantowanych cen prądu. Kto zatem skorzysta z niższych cen?
Zamrożenie cen prądu regulowane jest przez ustawę z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zgodnie z treścią dokumentu na niższe gwarantowane ceny energii elektrycznej mogą liczyć podmioty, które nie przekroczą ustanowionych rocznych limitów jej zużycia, tj.
Warunkiem przyznania wyższych limitów niż 2000 kWh rocznie jest złożenie oświadczenia o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego. Dokumenty należy składać u przedsiębiorstwa energetycznego prowadzącego działalność gospodarczą z zakresu obrotu energią elektryczną lub zajmującego się jej dystrybucją. Odbiorcy uprawnieni do wyższych limitów zużycia energii elektrycznej mogą składać stosowne oświadczenia maksymalnie do dnia 30 czerwca 2023 roku.
Zamrożone ceny energii elektrycznej przysługują wszystkim wymienionym wyżej podmiotom stosującym się do przewidzianych dla nich limitów. Zgodnie z założeniami projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, w przypadku przekroczenia dopuszczalnego zużycia prądu odbiorca zapłaci tzw. maksymalną cenę na poziomie 693 zł/ MWh.
#energia #energetyka #Polska #prąd #ustawa #prąd
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.