24 czerwca 2021 roku Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy są zgodne z wymaganiami unijnymi w zakresie limitów emisyjności CO2. Jednocześnie mają zapewnić sprawne funkcjonowanie rynku mocy. Stymulować będą racjonalną produkcję i zużycie energii elektrycznej. Uwzględniają też zmiany w naliczaniu opłaty mocowej.
A co jest najważniejsze dla Prosumentów zapewnia konkurencyjność rynku energii.
A to powinno wpłynąć na obniżkę kosztów produkcji a zwłaszcza dystrybucji oraz spadki cen energii.
Dostosowanie rynku mocy do stale rosnących potrzeb zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Jak wiemy przez wiele lat mamy bardzo dużą dynamikę rozwoju produkcji energii z OZE. Wszelkie prognozy wskazują na to, że producentów prądu z instalacją PV w domach jednorodzinnych będzie nadal szybko przybywało. Do końca 2023 może ich przybyć nawet 1,4 mln tj. w ciągu 30 miesięcy spodziewamy się 233% wzrostu mikroinstalacji PV w domach jednorodzinnych. Oznacza to, że już za 2,5 roku, 4 na 10 gospodarstw domowych będzie produkowało własny prąd!
Dlatego powstaje coraz większe ryzyko tzw. blackoutu. Jest to nagła, poważna awaria systemu elektroenergetycznego powodująca dłuższą przerwę w dostawie energii. Warto zaznaczyć, że dla ludności a zwłaszcza dla biznesu, potencjalne przerwy w dostawie prądu wiążą się z wielomilionowymi stratami.
Związana z wprowadzeniem rynku mocy tzw. opłata mocowa, doliczana do rachunku odbiorcy energii od stycznia 2021 roku, to inwestycja w budowę nowych oraz modernizację i utrzymanie już istniejących jednostek wytwórczych, a także na wsparcie dla elektrowni w dostosowaniu się do norm ekologicznych.
Oczekuje się, że zmiana ustawy o rynku mocy, zagwarantuje utrzymanie prawidłowego bilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Cel to zostanie osiągnięty poprzez budowę nowych bloków oraz inwestycje w innowacje systemy m.in. magazyny energii i DSR.
DSR (ang. Demand Side Response) – to jeden ze środków zaradczych stosowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w celu zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym w ekstremalnych sytuacjach jego funkcjonowania, w których równowaga pomiędzy zapotrzebowaniem na energię elektryczną a dostępnymi możliwościami jej wytworzenia i przesłania jest chwilowo naruszona.
DSR Usługa – jest usługą dobrowolną wykorzystywaną przez OSP w celu niedopuszczenia do wprowadzenia ograniczeń w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej, zatem dotyczy wyjątkowych sytuacji w systemie elektroenergetycznym i jedynie wybranych godzin doby (np. godzin szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną).
Zdaniem Michała Kurtyki – Ministra Klimatu i Środowiska – celem ustawy o rynku mocy, wzmocnienie stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a tym samym zagwarantowanie Polakom bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie, projekt ma sprzyjać rozwojowi gospodarki, wsparciu przemysłu i ochronie konkurencyjności.
Nowy sposób naliczania opłaty mocowej będzie premiować stabilny pobór energii i jej zużywanie w godzinach pozaszczytowych oraz pozwoli odbiorcom obniżyć ponoszone przez nich opłaty za energię
W projekcie nowelizacji ustawy zaakceptowano nową metodę naliczania opłaty mocowej. Rozwiązanie jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, zwłaszcza przez tzw. odbiorców energochłonnych. Formuła opiera się na koncepcji uzależnienia stawki opłaty mocowej od profilu zużycia energii. Jest to propozycja uniwersalna, mająca zastosowanie do wszystkich odbiorców.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.