Banki Pekao S.A. i PKO BP S.A. nie zdecydowały się w 2021 roku na przystąpienie do naboru wniosków, w celu zawarcia umów o współpracy z NFOŚiGW i wfośigw, na zasadach określonych w programie „Czyste Powietrze” – mówi portalowi TOP-OZE.pl Sławomir Kmiecik z wydziału promocji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznacza jednak, że prowadzone są rozmowy w kontekście innej formuły współpracy we wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”.
Kmiecik informuje również, że „nie znamy terminu uruchomienia możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ww. bankach, a decyzja o przystąpieniu do programu ‘Czyste Powietrze” i uruchomienie Kredytu Czyste Powietrze leży po stronie banków”.
Natomiast wspomniane negocjacje dotyczą oferowanego przez NFOŚIGW interfejsu programistycznego API-GWD. – Rozwiązanie umożliwia udostępnianie elektronicznej wersji wniosku od dofinansowanie przez partnerów programu na ich stronach internetowych – tłumaczy Kmiecik.
Z Pekao S.A. rozmowy te nie zostały jeszcze sfinalizowane, bank nie przekazał ostatecznych decyzji dotyczących formy przystąpienia do wdrażania programu – zaznacza doradca NFOŚiGW.
Bank PKO BP S.A planuje współpracę przy wdrażaniu Programu na zasadzie API GWD. Aktualnie trwają po stronie banku przygotowania techniczne w celu umożliwienia składania wniosków przez stronę banku – zapewnia.
Bank Pekao S.A. i Bank PKO BP S.A. są największymi polskimi bankami. Oznacza to, że swoje konta ma w nich wielu klientów indywidualnych, a do właśnie dla tej grupy powstało „Czyste Powietrze”. – Przystąpienie tych banków do współpracy przy wdrażaniu programu będzie miało wpływ na znaczne zwiększenie jego dostępności – mówi pracownik Funduszu.
Banki w programie „Czyste Powietrze”
Co oferują banki w ramach współpracy z „Czystym powietrzem”? – Te które przystąpiły do wdrażania programu w ramach naboru przeprowadzonego w 2021 r. w swojej ofercie wprowadziły kredyt, który jest przeznaczony na finansowanie kosztów przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu – tłumaczy Kmiecik i dodaje że „ten rodzaj kredytu ma jedną wspólną nazwę ‘Kredyt Czyste Powietrze”.
Poza tym banki w ramach współpracy przyjmują też wnioski o dotację w ramach „Czystego Powietrza”. Dotacja jest powiązana z kredytem i po części jest przeznaczona na spłatę zaciągniętej pożyczki.
Oferty dotyczące Kredytu Czyste Powietrze są indywidualnie prezentowane przez banki, które wdrażają Program – wyjaśnia Kmiecik i dodaje, że „dodatkowo kredyty udzielane w ramach programu mogą zostać objęte gwarancjami BGK”. – Do tej pory sześć banków podpisało umowy umożliwiające zabezpieczanie kredytów gwarancją.
W programie „Czyste Powietrze” jest aktualnie siedem banków. W sześciu z nich można składać wnioski o dofinansowanie tj. Alior Bank S.A., BOŚ S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank S.A. oraz banki spółdzielcze – BPS S.A. z 36 bankami oraz SGB-Bank S.A. z 17 bankami zrzeszonymi.
Większość banków rozpoczęła przyjmowanie wniosków pod koniec 2021 roku. Alior Bank S.A. i BOŚ S.A. funkcjonuje w programie od lipca ubiegłego roku – przypomina Kmiecik. Jak podaje, wedle stanu na 4 lutego banki przekazały do wfośigw 888 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę: dotacji 19 758 773 zł i kredytu 37 633 876 zł. – Liczba tych wniosków systematycznie rośnie.
#banki #czyste_powietrze #nfośigw #pekao_sa #pko_bp_sa #wnioski #kredyty
Źródło: TOP-OZE.pl
Fot.: Wikipedia.Commons/Bank Pekao S.A. Białystok
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.