Producenci modułów fotowoltaicznych zainstalowanych w Unii Europejskiej w okresie 13.08.2005 – 13.08.2012 nie będą musieli ponosić kosztów utylizacji odpadów fotowoltaicznych.
W dniu 25 stycznia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ogłosił decyzję w sprawie pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE przez Sąd Najwyższy Czech. Zgodnie z wyrokiem, producenci paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w ciągu siedmiu lat od dnia 13 sierpnia 2005 roku nie będą musieli partycypować w kosztach utylizacji odpadów fotowoltaicznych.
Sprawa w Czechach wszczęta została przez firmę Vysočina Wind, dewelopera OZE. Zgodnie z obowiązującym prawem Czech, to deweloper, a nie producent paneli ponosił całkowite koszty utylizacji odpadów fotowoltaicznych. Firma ponosiła takie koszty, do czasu gdy jej prawnicy nie stwierdzili, że jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej. W efekcie złożyła pozew o obciążenie producenta paneli kosztami utylizacji odpadów z farmy wybudowanej przez firmę po 13 sierpnia 2005 roku (koszty były ponoszone w latach 2015 i 2016).
Wg prawników Vysočina Wind, rząd Czech niezgodnie z prawem wdrożył do prawa krajowego Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej nr 2012/19/UE z 4 lipca 2012 r. „Waste Electrical and Electronic Equipment” (wersja polska dostępna na stronach sejmowych) tj. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zgodnie z dyrektywą, producenci importerzy i dostawcy są odpowiedzialni za odbiór, recycling i odzyskiwanie odpadów elektronicznych w tym paneli fotowoltaicznych.
Sprawa toczyła się kilka lat, początkowo sądy przychylały się do roszczenia firmy Vysočina Wind, jednakże Sąd Najwyższy Czech, do którego w efekcie trafiła sprawa, wysłał ją do rozpatrzenia przez TSUE.
TSUE oparł wyrok w pierwszej kolejności na zasadzie „prawo nie działa wstecz”. Zgodnie z decyzją sędziów z Brukseli, nie można żądać odpowiedzialności producentów za okres, gdy dyrektywa jeszcze nie istniała i nie weszła w życie, czyli do dnia 13 sierpnia 2012 roku. Ponadto TSUE orzekł, że do czasu wejścia w życie dyrektywy unijnej to państwa członkowskie mogły samodzielnie kreować swój system prawny w zakresie odpowiedzialności producentów w zakresie recyclingu sprzętu elektronicznego.
Jednocześnie, w nawiązaniu do zarzutu niezgodnego z prawem wdrożenia przepisów dyrektywy, gdyż na miesiąc przed wejściem w życie dyrektywy Parlament Czech wprowadzał niezgodną z tą dyrektywą zasadę, że to użytkownicy paneli fotowoltaicznych ponoszą koszty utylizacji, TSUE orzekł, że nie stanowi to naruszenia przepisów UE. Zgodnie z decyzją Sędziów, dopóki dyrektywa nie stanie się częścią porządku prawnego Unii Europejskiej, nie można stwierdzić naruszenia.
Uzasadnienie można znaleźć na stronie TSUE
#OZE #fotowoltaika #recycling
Źródło: TSUE/Sejm
Foto: TSUE
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.