W dniu dzisiejszym – 26 listopada – Senat odrzucił sejmową nowelizację ustawy o OZE, która między innymi wprowadzała nowy system rozliczeń dla prosumentów. O takiej możliwości pisaliśmy w naszym artykule „Komisja Senatu za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy o OZE!”.
Senat przyjął jednocześnie własny projekt nowelizacji Ustawy o OZE!
Co możemy znaleźć w tym projekcie? Przede wszystkim projekt wprowadza nową definicję – elektroprosumenta. W bardzo dużym skrócie elektroprosument to prosument, który magazynuje wyprodukowaną przez siebie energię.
Co bardzo istotne – aby być uznanym za energoprosumenta (dowolnej kategorii, o czym niżej), produkcja przez niego energii elektrycznej nie może być głównym przedmiotem jego działalności gospodarczej („pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”)
Projekt zakłada funkcjonowanie 3-ech rodzajów energoprosumentów:
Zgodnie z propozycjami, energoprosument dokonywałby rozliczenia energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wobec ilości energii pobrane z tej sieci w stosunku ilościowym lub w rozliczeniu pieniężnym na podstawie umowy pomiędzy elektroprosumentem a sprzedawcą. Jeśli nie będzie takiego uzgodnienia, wówczas stosowane miałoby być rozliczenie energii wprowadzonej do sieci w stosunku 1:1.
Stawki opłat za usługi dystrybucji dla elektroprosumentów lub elektroprosumentów zbiorowych, jeśli instalacja wytwórcza wyposażona będzie w magazyn energii (przy założeniach, że jest to energia na potrzeby własne i nie związane z wykonywaną działalnością gospodarczą) byłyby obniżone o 30% w stosunku do wysokości stawek opłat wynikających z zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfy operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego
Najważniejsze z punktu widzenia nowych (energo)prosumentów – energoprosument (w tym zbiorowy), który wprowadziłby energię elektryczną ze swojej instalacji do połowy 2022 roku, będzie mógł korzystać z dotychczasowego systemu rozlicznia przez okres 15 lat od dnia pierwszego wprowadzenia energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego. Projektodawcy dają też możliwość przejścia na nowy sposób rozliczania – energoprosument (i zbiorowy) będą mogli złożyć pisemne oświadczenie do sprzedawcy o przejściu na nowe zasady rozliczeń nie później niż na 21 dni przed początkiem kolejnego kwartału.
Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie w drugiej połowie 2022 roku.
Czekamy teraz na krok Sejmu! Aby przyjąć odrzucony przez Senat projekt, w Sejmie musi za nim głosować większość bezwzględna. Przy konsolidacji opozycji, może to być trudne.
#fotowoltaika #OZE
Źródło: strony i media sejmowe oraz senackie
Foto: własne
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.