To jest już kolejny innowacyjny, polski Projekt dotyczący utylizacji paneli fotowoltaicznych!
Enea poinformowała, że jej specjaliści razem z naukowcami z Politechniki Lubelskiej zaangażują się w projekt badawczo-naukowy, którego celem będzie ograniczenie odpadów przemysłowych. Jednym z zadań ma być opracowanie technologii utylizacji paneli fotowoltaicznych. Umowa między wymienionymi instytucjami w tej sprawie została już zawarta.
Eksperci Enea Innowacje i naukowcy Politechniki Lubelskiej w trosce o naturę i zgodnie z wytycznymi środowiskowymi wezmą się za opracowanie technologii utylizacji paneli fotowoltaicznych oraz metodę zagospodarowania popiołów lotnych ze współspalania biomasy. Opracowanie tych technologii ma poprawić jakość środowiska naturalnego. Założeniem, które przyświeca badaczom jest ponowne wykorzystanie odpadów w procesach produkcyjnych.
Umowa w tej sprawie została już zawarta, a podpisali ją prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej oraz Jacek Dziuba, prezes Enei Innowacje.
– Politechnika Lubelska jest uczelnią techniczną i komercjalizacja badań naukowych to kierunek, w którym powinniśmy podążać. Mam nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa o współpracy ze spółką z Grupy Enea przyniesie wymierne korzyści naszej uczelni oraz polskiej gospodarce w postaci wdrożenia w przemyśle wypracowanych rozwiązań – stwierdził prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Jak istotne jest zagospodarowywanie odpadów i urządzeń przemysłowych podkreślali również przedstawiciele Grupy Enea. – Sektor OZE wymaga ciągłego rozwoju w oparciu o najnowocześniejsze technologie, co pozwoli w przyszłości jeszcze lepiej wykorzystać jego potencjał. Równocześnie naszym zadaniem jest też dbanie o środowisko naturalne i poszukiwanie rozwiązań, które spełniają kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zagospodarowania wyeksploatowanych urządzeń, gdy zostaną zastąpione nowocześniejszymi technologiami. Jestem przekonany, że współpraca Enei Innowacje i Politechniki Lubelskiej przyniesie nowatorskie rozwiązania wspierające rozwój OZE w Polsce – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.
Prezes Enei Innowacje Jacek Dziuba podkreślił, jak ważne jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko rozumianej energetyki, dedykowanych m.in. liniom biznesowym i spółkom z Grupy Enea. – Jestem przekonany, że taką możliwość da nam nawiązanie współpracy z Politechniką Lubelską i jej naukowcami – mówił.
Enea Innowacje należy do Grupy Enea. Jej zadania to tworzenie innowacji, obejmujące inwestycje w projekty na wczesnym etapie czyli tzw. start-up’y oraz działalność badawczo rozwojowa. Celem funkcjonowania tej komórki jest poszukiwanie rozwiązań, które ograniczą emisję dwutlenku węgla, ale też dzięki najnowszym technologiom zoptymalizują efektywność systemu energetycznego. Obszarami, w których poszukiwane są te rozwiązania to: gospodarka o obiegu zamkniętym, magazynowanie energii, nowe technologie OZE, elektromobilność, smart city, big data, sztuczna inteligencja, automatyzacja, Internet rzeczy oraz obsługa klientów.
Źródło: Enea
Fot.: Enea
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.