31-krotny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii w 2040 - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  31-krotny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii w 2040

  Marek Reszuta i Jan Załęcki, 27.09.2021 r. godz. 14:05

  Wg firmy Cornwall Insight, w związku ze wzrostem użytkowania samochodów z napędem elektrycznym, tylko z tego sektora rynku należy się spodziewać wzrostu o 71,6 TWh zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii do roku 2040, czyli aż 31 razy więcej niż obecny poziom zapotrzebowania na energię z sektora transportu.

  Wg opublikowanego w dniu 15 września br. raportu, elektryfikacja gospodarki spowoduje do 2040 r. wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną z poziomu 298 TWh do 628,4 – 668,2 TWh (różne wielkości w zależności od przyjętych założeń badawczych).

  Wpływ na to będzie miał przede wszystkim intensywny rozwój rynku samochodów elektrycznych, ale również, choć w mniejszej mierze, pomp ciepła i produkcji wodoru (jako nośnika energii).

  Zdaniem eksperta Cornwall Insight Toma Edwardsa, samochody elektryczne słusznie uważane są za bardzo ważny czynnik w procesie redukcji emisji substancji szkodzących klimatowi, w tym w procesie jego ocieplenia. Przy tym należy brać pod uwagę, że gwałtownie zwiększy się zapotrzebowanie na energię elektryczną.

  Polityka państwa, w tym konkretnym przypadku powinna być rozważna i zbilansowana, aby redukując emisję spalin transportowych, nie doprowadzić do zwiększenia emisji w innych sektorach rynku energii elektrycznej.

  Obecnie w Polsce sprzedaż elektrycznych samochodów jest stosunkowo mała. W pierwszym półroczu 2021 Polacy kupili 2 486 samochodów elektrycznych, 4 479 hybryd plug-in i 62 789 starych hybryd. Dla przykładu na terenie całej Unii Europejskiej plus krajów EFTA i Wielkiej Brytanii sprzedało się w sumie 492 021 aut elektrycznych. Najwięcej samochodów elektrycznych (łącznie z hybrydami plug-in) kupili Niemcy: 148 936 sztuk, później: Wielka Brytania: 73 893 i Francja: 72 519.
  Oznacza to, że na 1000 mieszkańców w Polsce kupiło zaledwie 0,06 aut elektrycznych i 0,18 licząc łącznie samochody elektryczne z hybrydami plug-in a w Niemczech aż 1,79 i w Wielkiej Brytanii 1,11. Wniosek: w Niemczech sprzedaż aut z silnikami elektrycznymi łącznie z hybrydami plug-in na 1000 mieszkańców jest 10 razy większa.

  Należy podkreślić, że z podobnym problemem tj. z gwałtownym zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną spotkamy się zapewne w Polsce. Z roku na rok zwiększa się ilość samochodów elektrycznych, a tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną. Już obecnie możemy zaobserwować, zwłaszcza latem, dochodzenie do granicy wydolności polskiego systemu energetycznego.

  Stąd konieczna jest pilna reforma polskiej polityki energetycznej, w tym kontynuacja wsparcia dla produkcji elektrycznej pochodzącej z OZE, zwłaszcza fotowoltaiki, ale również budowa innych ekologicznych elektrowni.

  #elektromobilność #fotowoltaika #OZE
  Źródło: https://www.cornwall-insight.com/ oraz ACEA
  Zdjęcie: Mikes-Photography z Pixabay

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga