Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest dość prosta. W wielkim skrócie można przyjąć, że generuje energię elektryczną ze słońca, którą możemy spożytkować i zmagazynować na potrzeby bieżącej i przyszłej konsumpcji. Inwestycja w panele fotowoltaiczne do dość duży wydatek. Dlatego każdy konsument dąży do tego, aby ich wydajność była na najwyższym poziomie. Teoretycznie nie mamy większego wpływu na pogodę oraz porę dnia, jednak jest kilka elementów, które mogą poprawić wskaźniki wydajnościowe naszej instalacji.
Optymalne warunki dla pracy falownika
Przy wysokich temperaturach spada moc modułów fotowoltaicznych, a także wydajność inwertera. Podobnie jak w przypadku komputerowego procesora, wraz z wzrostem temperatury możemy zaobserwować spadek wydajności całego sytemu. Warto więc mieć na uwadze to, w jakich warunkach pracuje nasz inwerter. Urządzenie to samo w sobie generuje ciepło, więc brak obiegu powietrza z pewnością nie wpłynie korzystnie na jego działanie. Czasami bardzo niewielkim kosztem możemy znacząco poprawić wydajność instalacji. W tym celu warto zainstalować dodatkowy wentylator, chociażby od komputera, który pobiera niewielką ilość prądu.
Analiza statystyk produkcji energii z instalacji
Zdecydowanie prostszym i tańszym rozwiązaniem niż chociażby zastosowanie trackerów jest po prostu obserwowanie statystyk wydajności naszej instalacji. Cykliczne zaglądanie do dedykowanych aplikacji nie zajmuje wiele czasu, a może dostarczyć bardzo wielu kluczowych danych. Każde znaczące zmniejszenie współczynnika produkcji może wynikać z awarii, lub prozaicznych problemów. Warto więc możliwie szybko reagować na zaistniałą sytuację, ponieważ w przypadku fotowoltaiki czas to pieniądz, szczególnie w słoneczne dni.
Czystość paneli fotowoltaicznych
Według naszych zachodnich sąsiadów szacuje się, że mycie paneli powinno następować średnio raz na dwa lata. Pracują one w 100% w środowisku otwartym, a więc są narażone na wiele czynników mogących zabrudzić ich powierzchnię. Są to dla przykładu osady z dymów, kurzu, pyłki roślin czy chociażby liście drzew. W połączeniu z deszczami lub dużą wilgotnością potrafią się przyklejać i znacząco obniżyć pracę całej instalacji. Warto pamiętać, iż utrata sprawności jednego modułu w układzie szeregowym, potrafi ograniczyć sprawność pozostałych. Paradoksalnie, sukcesywny spadek wydajności może wynikać najczęściej z zabrudzenia paneli.
Magazynowanie energii
Magazynowanie energii z fotowoltaiki ma dwie duże korzyści. Po pierwsze unikamy oddawania do sieci części naszych nadwyżek energii. Po drugie możemy w prosty sposób zyskać awaryjne zasilanie w przypadku braku dostarczania prądu z sieci. Ma to znaczenie o tyle, że w przypadku jego braku nie działa również falownik, a co za tym idzie wstrzymana zostaje nasza produkcja.
Autor: Michał Budzyński
Tagi: oze, fotowoltaika, koszty fotowoltaiki
Fot. Canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.