Analizując inwestycje w ekologiczny rozwój firmy, każdy przedsiębiorca szuka potencjalnych korzyści zarówno wewnątrz swojego biznesu, jak również w otoczeniu rynkowym. Bez względu na to jaki biznes ktoś prowadzi, zawsze będzie dążył do optymalizacji kosztów. Ekologia bez wątpienia stanowi aktualnie trend niemalże w każdej branży, a z reguły może się również opłacać. Społeczeństwo XXI wieku chce być eko i tego samego oczekuje od całego współczesnego świata.
Wystarczy spojrzeć na liderów niemalże każdej branży, aby utwierdzić się w przekonaniu, że wszyscy prowadzą swój biznes dbając o środowisko. Niemalże każde największe przedsiębiorstwo na świecie od lat stara się realizować swoją strategię w oparciu o zrównoważony rozwój i z myślą o klimacie. Czy myślisz, że takie marki jak IKEA, McDonald’s, Orange, czy Carrefour wchodziłyby w zieloną transformacje, gdyby nie widziały w tym konkretnych korzyści?
Znaczący spadek kosztów prowadzenia firmy
W przypadku transformacji energetycznej szczególnie przedsiębiorstwa produkcyjne mogą liczyć na znaczący spadek kosztów. Ekologiczna strategia może objąć wiele obszarów realnych oszczędności dla działalności przedsiębiorstwa. Począwszy od własnej produkcji energii i eko mobilności, a skończywszy na rozwiązaniach teleinformatycznych ograniczających chociażby papier. O ile oszczędności na drukowaniu wydają się być symboliczne, to w przypadku energii elektrycznej sumy mogą być znaczące. Warto przy tym dodać, iż wiele firm produkcyjnych posiada dogodne warunki dla montażu instalacji fotowoltaicznych. Wraz ze specyfiką szczytowej konsumpcji prądu w ciągu dnia może ona się całkiem szybko zwrócić.
ESG
Od kiedy koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu CSR została zastąpiona strategią ESG, działania na rzecz ochrony środowiska stanowią kluczowe znaczenie dla funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa. Koncepcja ta nie jest bynajmniej tylko sloganem marketingowym. Jest to zbiór czynników określających pozafinansowe aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa w celach ratingowych, lub ocen inwestorskich. Dla ESG liczy się więc Environmental, Social and Corporate Governance, czyli środowisko naturalne, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny. Najprościej ujmując, firma dbająca o ludzi, zrównoważony rozwój, a także w pełni transparentna dla udziałowców i inwestorów może być dodatkowo promowana.
Realne korzyści finansowe
Preferencyjne zasady udzielania kredytów bankowych na zielone inwestycje to nie fikcja. Każdy przedsiębiorca chce jednak widzieć przykłady poparte liczbami, a więc nie trzeba wiele szukać. Europejski Bank Inwestycyjny i BNP Paribas Leasing Services podpisały w lipcu umowę na wsparcie polskich przedsiębiorców kwotą 200 mln euro w obszarze zielonych inwestycji. Dofinansowaniem będą objęte przedsięwzięcia wspierające klimat takie jak instalacje PV, pompy ciepła lub rozwój elektromobilności. Sami konsumenci coraz częściej wybierają usługi lub sięgają po produkty firm dbających o środowisko. Sami pracownicy mogą zdecydowanie lepiej utożsamiać się z firmą proekologiczną, co może chociażby przełożyć się na zaangażowanie i poziom rotacji. Nie trzeba również tłumaczyć, jaki może mieć wpływ proekologiczne nastawienie potencjalnego inwestora do wparcia naszej działalności. Zielona transformacja opłaca się więc zarówno małej, jak i dużej firmie.
Tagi:, ESG, inwestowanie w OZE, zielona transformacja
Foto: www.unsplash.com (Warm Mood)
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.