Wypieranie surowców kopalnianych przez alternatywne paliwa odnawialne wciąż przybiera na sile. Z tego powodu obserwujemy jak zanieczyszczone szkodliwymi surowcami tereny przeobrażane są w miejsca produkcji zielonej energii. Wzorzec dla realizacji takich przedsięwzięć funkcjonuje w Niemczech.
Niemcy to państwo niemal przodujące w obszarze energii odnawialnej, które intensywnie wdraża systemy wytwarzające zieloną energię. Wzorem ekologicznych przedsięwzięć jest powstała na terenach niemieckiej kopalni odkrywkowej Klettwitz elektrownia fotowoltaiczna. Wybudowana w regionie Schipkau farma PV to jeden z kolejnych elementów tworzenia Energieparl Lausitz, znanego jako Łużycki Park Energii.
Koncepcja parku energii w Niemczech została opracowana we współpracy firm GP Joule, Terravent Investments i Steinbock EE. Przedsiębiorstwa etapami realizują inwestycję na terenach dawnej kopali odkrywkowej Klettwitz.
W pierwszej połowie roku do sieci przyłączono pierwszą część zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej. Ta farma PV nosi nazwę Klettwitz Nord i posiada moc 90 MW, osiąganą za pomocą ok. 183 tys paneli fotowoltaicznych. Instalacja rocznie ma produkować ok. 91,5 GWh energii elektrycznej. Obecnie rozpoczęła się realizacja kolejnej części inwestycji, zwanej Klettwitz Sud. Budowana farma PV będzie posiadała moc 80 MW. Jest to drugi z trzech planowanych parków w Łużyckim Parku Energii. Łącznie farmy mają osiągnąć moc nawet 300 MW.
W zakres realizacji parku energetycznego planowana jest również budowa elektrolizera wykorzystującego energię słoneczną z farm PV , a także stacji tankowania wodorem. Rozpoczęcie prac założono na 2023 rok. Jak informuje prezes zarządu GP Joule, Ove Petersen – „ Fakt, że produkujemy w Łużycach zielony wodór z energii słonecznej do zasilania transportu wolnego od dwutlenku węgla sprawia, że zwrot energetyczny jest namacalny w dosłownym znaczeniu tego słowa”.
Łużyce to teren niezwykle pożądany przez przedsiębiorców i inwestorów z branży OZE. Kolejne plany wobec obszaru ma firma LEAG, która zamierza zrealizować tam projekt GigawattFactory. Zgodnie z założeniami do 2030 roku na tym terenie ma powstać największy w Niemczech park OZE, którego łączna moc wyniesie 7 GW.
#OZE #energia #energetyka #fotowoltaika #innowacje #Niemcy #farmaPV
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.