Światowe instytuty naukowo-badawcze prześcigają się opracowywaniu coraz to nowych technologii fotowoltaicznych. O takich nowinkach, które następnie można znaleźć na rynku informujemy Państwa stale na łamach naszego portalu. W tym artykule podajemy kilka informacji o odkryciach w zakresie sprawności konwersji paneli fotowoltaicznych.
Szwajcarska firma Megasol poinformowała, iż zwiększyła sprawność konwersji energii w produkowanych przez siebie modułach fotowoltaicznych z 22,1% do 23,2% . Dokonano tego dzięki opracowanej nowej technologii styku tylnego o nazwie komercyjnej „RearCom”. Pozwala ona zmniejszyć odstęp między ogniwami, co eliminuje zacienianie się ogniw, jak również dzięki zastosowaniu szyn zbiorczych wysokiej przewodności, co zmniejsza straty omowych.
Wg producenta, w trakcie badań inżynierowie firmy przyjrzeli się jeszcze raz typowym elementom produkowanych modułów i na każdym elemencie starali się uzyskać dodatkowe zyski w sprawności konwersji energii.
Dzięki uzyskanej wydajności, moduły o oznaczeniu M500-HC-144-b RC GG U30b są obecnie numerem jeden jeśli chodzi o konwersję wśród dostępnych na rynku modułów.
Wymiary modułu to 2063 x 1046 x 30 mm, waga to 26,5 kg, moc 144-ogniwowego modułu wynosi 500 W.
Ogniw opracowanych przez niemiecką firmę Fraunhofer ISE nie ma jeszcze na rynku więc, nie stanowią na razie konkurencji dla wyżej opisanego produktu szwajcarskiej firmy Megasol. Ale bez wątpienia może się to wkrótce zmienić.
W tym wypadku inżynierowie od lat opracowują metodę zmniejszania w dwufazowych ogniwach typu TOPCon typu n ilości stosowanego w ogniwach jednego z jego głównych składników – srebra. Celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych.
W tym przypadku inżynierowie przyjrzeli się dokładnie stykom, zazwyczaj w 100% srebrnych, i po szeregu badań i prób zmienili je na złożone ze stopu srebra, miedzi i niklu. W tak uzyskanych stykach srebro stanowi zaledwie 10%. Okazało się, że zmniejszając tak radykalnie wielkość głównego składnika styków, nie tylko nie utracono wydajności, ale ta wydajność zwiększyła.
Na razie nie ma informacji, czy firma planuje już wypuszczać nowe ogniwa na rynek, czy też prace nad zmniejszaniem wielkości zużytego srebra będą trwały nadal.
W tym przypadku mamy do czynienia na razie tylko z eksperymentem naukowym dwóch niemieckich instytutów, dodatkowo zajmujących się inną technologią niż wyżej opisanych.
Z ich publikacji wynika, iż naukowcom udało się zbudować tandemowe ogniwa perowskitowo-PERC/POLO o sprawności konwersji 21,3%. Jednakże naukowcy zakładają, że będzie można osiągnąć sprawność nawet 29,5% sprawności dostosowując odpowiednio grubości pasma wzbronionego i perowskitu.
Eksperymentalne ogniwo pracujące w sprawności 21,3% opracowane zostało na bazie nieznacznie zmodyfikowanego typowego wafla M2 Czochralskiego.
#OZE #Fotowoltaika #Innowacje
Źródło: Megasol/ Fraunhofer ISE/IBES-HZBME
Foto: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.