W dzisiejszej gospodarce energetycznej coraz większą rolę odgrywają odnawialne źródła energii. Fotowoltaika na dachach pobliskich domów wpisuje się w tradycyjny polski krajobraz, a pompy ciepła, czy rekuperacja stały się elementem promującym nowe nieruchomości deweloperów.
Kryzys energetyczny, jaki dotknął Europę po inwazji Rosji na Ukrainę zainicjował szybsze wdrażanie paliw przyszłości, jak wiatr, słońce, a nawet jeszcze niedawno odległy gospodarce wodór. Konieczność rezygnacji z niektórych rosyjskich surowców, pokazała jak ważna jest niezależność energetyczna dla kraju, którą w najlepszy sposób można uzyskać poprzez rozwój sektora zielonych technologi.
UE opracowała projekt zwany REPowerEU, zakładający całkowite odcięcie się od paliw konwencjonalnych Rosji, a także powiększający udział technologi odnawialnych źródeł energii. Portugalia planuje pokryć do 2026r. 80% energii elektrycznej z OZE, Niemcy zadeklarowały osiągnięcie 100% do 2035r. a Holandia, Wielka Brytania i Norwegia postawiły na mocno rozwijające się farmy morskie na Morzu Północnym.
Polska stoi przed koniecznością transformacji energetycznej i jeszcze szybszego niż do tej pory uniezależnienia się od paliw kopalnych, zwłaszcza importowanych. Jest to tym pilniejsze, że z powodu zawirowań – najpierw pandemicznych, a teraz geopolitycznych, ceny paliw i energii gwałtownie rosną, a OZE stały się najtańszym źródłem energii. – podkreśla Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska.
Liderzy polskiej energetyki planują kolejne działania wdrażające źródła alternatywne na krajowy rynek. Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia przedstawił ambitny plan zwiększenia zainstalowanej mocy OZE o 1,1 GW w ciągu najbliższych trzech lat. Eksperci sektora energetycznego wspominają również o konieczności „odblokowania” wiatraków poprzez zniesienie tzw. ustawy odległościowej, uniemożliwiającej lokowanie turbin wiatrowych w obrębie niemal całego kraju.
Jak podkreśla Komisja Europejska – Na skutek wydarzeń dziejących się tuż za naszą wschodnią granicą potrzeba przeprowadzenia szybkiej transformacji energetycznej w kierunku czystej energii stała się większa i bardziej ewidentna niż kiedykolwiek. Inwestycja w źródła odnawialne zapewni państwu bezpieczeństwo energetyczne i uniezależni ceny paliw od sytuacji politycznych pozostałych krajów.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.