Chcąc chronić środowisko i klimat UE wprowadza przepisy zobowiązujące państwa członkowskie do ich stosowania na terytorium ich kraju. Wygląda na to, że nie wszystkie państwa traktują to z należytą uwagą, a Unia Europejska grozi za to wysokimi sankcjami wobec trzem krajom.
Rozwijanie i zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w sektorze energetycznym to obowiązek, który Unia Europejska traktuje z wyjątkową powagą. W tym celu opracowano dyrektywę w sprawie odnawialnej energii. Pomimo, iż dokument został przyjęty 5 lat temu w 2018 roku, niektóre z państw członkowskich UE wciąż nie wykazały, gdzie i w jaki sposób zastosowały przepisy. To w obliczu rosnącego nacisku na rozpowszechnianie ekologii sprowokowało Unię Europejską do podjęcia działań prawnych wobec niedostosowujących się jednostek.
Dyrektywa w sprawie odnawialnej energii to dokument określający przepisy prawne dotyczące rozwoju OZE w sektorze energii, ogrzewnictwa, chłodnictwa, a także transportu w perspektywie do 2030 roku. Zgodnie z założonym celem udział energii zielonej ma do tego czasu wynieść minimum 32 proc. Dokument określa szereg regulacji dotyczących m.in. transformacji energetycznej. Dyrektywa jest zatem fundamentem określającym istotne dla środowiska wytyczne dla całej Unii Europejskiej. Mimo to niektóre z państw członkowskich lekceważą stawiane im wymagania.
Unia Europejska zobowiązała swoich członków do zastosowania przepisów w prawie krajowym do połowy 2021 roku. Niespełna rok później nawoływała kilka z państw do dostarczenia brakujących szczegółowych informacji dotyczących tłumaczenia zapisów unijnej dyrektywy na państwowe przepisy. W tym gronie znalazły się Niemcy, Węgry, Chorwacja, Rumunia i Portugalia. Z powodu niepełnych środków również wezwano do uzupełnienia Grecję, Cypr oraz Luksemburg. Każde państwo otrzymało dwa dodatkowe miesiące na spełnienie wymagań UE.
Pomimo wydłużonego terminu na przygotowanie przepisów państwowych w zakresie dyrektywy OZE trzy spośród państw wciąż nie wywiązały się z obowiązku. Dalszy brak dokumentów występuje w przypadku Chorwacji, Portugalii oraz Węgier, co skłoniło Unię Europejską do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zażądania ukarania poprzez sankcje finansowe.
#OZE #energia #transformacja #energetyka #UE #prawo
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.