Transformacja energetyczna jest trendem ogólnoświatowym, uzgodnionym w wielu kwestiach również na poziomie międzynarodowym w oparciu o konwencje międzynarodowe. Jednakże realizacja tych ustaleń na poziomie krajowym jest już regulacją suwerennych państw. Większość państw reguluje je na poziomie ustaw.
Meksyk jest dotychczas jedynym państwem, który uznał, że dla skutecznej realizacji transformacji energetycznej należy podnieść ich ważność w systemie prawnym państwa do rangi konstytucyjnej!
Zgodnie z decyzja Parlamentu Meksyku Reforma Systemu Energii Elektrycznej uregulowana na bazie artykułu 27 Konstytucji. Zgodnie z decyzjami parlamentu, do rangi norm konstytucyjnych zaliczone zostaną:
Zgodnie z intencją ustawodawcy, Transformacja Energetyczna we wszystkich obszarach regulowanych przez Państwo (przemysł, nauka, edukacja itd.) będzie elementem dźwigni rozwoju tych obszarów. Państwo zobowiązuje się do regulacji ustawowych tych zmian oraz ich finansowania.
Odpowiedzialnym za realizację zadań wynikających z norm konstytucyjnych w zakresie Transformacji Energetycznej będzie Federalna Komisja ds. Energii Elektrycznej. Do jej zadań będzie między innymi dbałość o to, aby reformy miały charakter inkluzywny, sprawiedliwy, suwerenny, zapewniający obywatelom maksymalny dobrobyt społeczny, zaś wprowadzane zmiany mają przynosić korzyść środowisku i wpływać na poprawę zdrowia obywateli.
W ramach tych zadań Komisja ma za zadanie opracowywać akty niższego rzędu ustanawiające zachęty dla realizacji inwestycji (państwowych i prywatnych) w zieloną energię, udziału wszystkich gałęzi i sektorów meksykańskiej gospodarki zarówno w transformacji, jak i promocji tej reformy, zwiększania produkcji i konsumpcji energii odnawialnej, generowania innowacji technologicznych oraz infrastrukturalnych itd.
Zapoznając się z powyższymi zapisami można odnieść słuszne wrażenie, że są to ogólniki ubrane w urzędowy żargon. I bez wątpienia jest to prawda. Jednak pamiętajmy, że większość dyrektyw i ustaw na całym świecie w sferze preambuły i ustaleń rangi konstytucyjnej zazwyczaj ma taką formę. Nasza konstytucja i traktaty z UE też nie są tego pozbawione. Ważne jest jednak jaką zostaną te ogólniki wypełnione treścią.
Nasza redakcja z zainteresowaniem będzie śledzić transformację energetyczną nie tylko w Meksyku jako w państwie, ale również w największym na świecie mieście – w Meksyku.
#OZE #transformacja_energetyczna
Źródło: media meksykańskie
Foto: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.