Grupa Tauron planuje ogromne inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) oraz rozwój sieci dystrybucji. Wiceprezes Michał Orłowski zapowiada, że na realizację celów transformacyjnych firma wyda w ciągu dekady kilkadziesiąt miliardów złotych.
W listopadzie 2024 r. Tauron uruchomił farmę wiatrową Mierzyn o mocy 58,5 MW. To część większego planu osiągnięcia 1,1 GW mocy wiatrowych na lądzie do 2030 r. Kolejne farmy, w tym Warblewo (30 MW) i Gamów (33 MW), mają zostać ukończone w 2024 r. Firma kupiła też projekt farmy wiatrowej Miejska Górka (190 MW), której realizacja zaplanowana jest na 2027 r.
Rozwój energetyki wiatrowej Tauron łączy z ambitnymi założeniami Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) oraz nadchodzącymi zmianami legislacyjnymi – m.in. dyrektywą RED III i ustawą o obszarach przyspieszonego rozwoju OZE.
Do końca 2024 r. firma opublikuje nową strategię inwestycyjną. Obok rozwoju OZE, Tauron koncentruje się na budowie elektrowni szczytowo-pompowej Rożnów 2. Inwestycja, której wartość sięgnie miliardów złotych, ma mieć pojemność ponad 3 GWh i moc 700 MW. Zakończenie projektu planowane jest na lata 2032–2033. Elektrownia może zwiększyć stabilność systemu energetycznego i wesprzeć lokalne bezpieczeństwo powodziowe.
Dzięki poprawie sytuacji finansowej Tauron może realizować inwestycje zarówno z własnych środków, jak i zewnętrznego finansowania. Zielone projekty, jak farmy wiatrowe, spotykają się z pozytywnym odbiorem banków. Firma podpisała umowy kredytowe na 2,9 mld zł, które wspierają transformację energetyczną.
Tauron, choć wycofał się z segmentu wydobycia węgla, nadal posiada elektrownie konwencjonalne. Ich potencjalne wydzielenie pozostaje otwartą kwestią, kluczową dla transformacji polskiego sektora energetycznego.
#OZE #Taruron
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.