Napływające z państw azjatyckich informacje z branży fotowoltaiki wskazują, że rok 2022 będzie bez wątpienia z analitycznego punktu widzenia rokiem bardzo ciekawym.
Jedno jest pewne – ceny polikrzemu, jednego z głównych składników do produkcji paneli fotowoltaicznych, w 2021 roku utrzymywały stały stabilny wzrost (oprócz bardzo niewielkich wahań spadkowych w sierpniu i jeszcze mniejszego w listopadzie). Na zakończenie roku ceny wahały się na różnych rynkach i umowach, w granicy 28-33 USD/kg. Biorąc pod uwagę, iż ceny w grudniu 2020 roku zatrzymały się na około 7 USD/kg, stanowi to prawie 4-krotny wzrost!
Co ciekawe, wzrost cen polikrzemu związany jest ze zmniejszaniem się zakupów tego towaru przez firmy fotowoltaiczne. Np. w 2021 roku cała branża fotowoltaiczna Chin zaimportowała tylko 106 tysięcy ton tego towaru, przy zamówieniach w roku 2020 w wielkości 138 tysięcy ton. Jest to o 23,1% mniej.
Tak małe zamówienia nastąpiły dodatkowo informacjami o malejącym zainteresowaniem tą produkcją. Na przykład chińska Daqo ogłosiła w swoim raporcie o dosyć gwałtownym spadku sprzedaży – w czwartym kwartale 2021 roku wyprodukował 23,6 tysięcy tona, ale sprzedać udało się koncernowi tylko około 11,6 tysięcy ton (w III kwartale sprzedaż wyniosła około 21,2 ton, czyli spadek sprzedaży prawie o połowę). Jakby nie było tych kłopotów, to okazuje się, że wg Daqo podwoiły się koszty produkcji rekordowych 14,11 USD/kg.
Zdaniem analityków giełdowych oraz samych firm, co najmniej kilka, ale do głównych można zaliczyć:
W firmach poza Chinami produkcja spadła w latach o 47%, co spowodowało często panikę inwestorów, ucieczkę kapitału z tych firm. Efekt „kuli śnieżnej”.
Wg analityków, na naszych oczach dochodzi do zmiany geograficznej liderów producentów polikrzemu. O ile wcześniej były to firmy z Korei Południowej, USA, Norwegii (tu jeszcze wymieńmy zamkniętą Hanwha), to w 2022 roku liderem będą Niemcy oraz Malezja.
Niestety, zdaniem analityków ceny 2022 polikrzemu będą miały podobną dynamikę wzrostowa co w roku ubiegłym, a przypomnijmy, że w ciągu całego 2021 roku ceny wzrosły aż 4 krotnie!
Eksperci pocieszają, że tanieć zacznie już w I kwartale 2023 roku.
#OZE #fotowoltaika
Źródło: media chińskie
Foto: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.