Zróżnicowanie produkcji energii z paneli fotowoltaicznych względem pory roku
Stojąc przed decyzją o inwestowaniu w panele fotowoltaiczne zapewne nie raz słyszałeś teorie, że zimą panele nie produkują prądu. Niektórzy twierdzą nawet, że w naszym klimacie to zupełne nieporozumienie.
Prawda jest taka, że również latem instalacja fotowoltaiczna potrafi nie wytwarzać energii, a dzieje się tak w chociażby w nocy😊 Śmiało można więc przyjąć, że zarówno w zimie jak i w nocy zdarza się panelom nie działać, ponieważ ich technologia opiera się na zamienianiu energii słonecznej na prąd. W tym miejscu warto dodać, że prąd generuje nie ciepło a światło ze słońca, W okresie letnim dni są najdłuższe. Dlatego wiosną i latem wydajność paneli jest większa, zaś jesienią i zimą wydajność spada.
Korzystne warunki dla produkcji energii z PV są również zimą
Wbrew obiegowej opinii zimą również istnieją sprzyjające warunki do produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście bierzemy pod uwagę wyłącznie sytuację, w której nasze panele nie są przykryte grubą warstwą śniegu. Co ciekawe, to najlepszą wydajność panele uzyskują przy niskich temperaturach, w związku z czym najbardziej optymalnymi warunkami dla pracy paneli są dni chłodne, bezchmurne i słoneczne. Niestety zimą dni są krótsze. Dlatego produkcja prądu jest mniejsza proporcjonalnie do krótszego dnia. Od listopada do końca lutego nie należy się więc spodziewać „kokosów”. Przy optymalnie dobranej instalacji, nasza własna produkcja powinna pokrywać bieżące zapotrzebowanie energii już od marca, zaś latem możemy „gromadzić” nadwyżki.
Upały mogą obniżyć produkcję
Wysokie temperatury przy braku wiatru mogą niestety ograniczyć sprawność paneli fotowoltaicznych. Większość producentów modułów PV gwarantuje swoją maksymalną produkcję do temperatury 25C. Nie oznacza to jednak, że powyżej tej wartości przestają działać. Ich sprawność zostaje pomniejszona z każdym podwyższeniem o kolejny stopień i wartość spadku mocy zależy od jakości ogniw. Wysokie temperatury tego lata w Polsce przewyższające 30C mogły zmniejszyć produkcję energii ze słońca nawet o 15%. Każdy z producentów paneli fotowoltaicznych powinien w specyfikacji technicznej określić na jakim poziomie jest temperaturowy spadek mocy jego produktu.
Jak to się zatem opłaca
Projektując instalację fotowoltaiczną większość konsumentów lubi nieco przewymiarować swoje faktyczne zapotrzebowanie na energię. Nadprodukcję w systemie 1: 0,8, lub 1: 0,7 z wiosny i lata będą mogli odebrać jesienią, lub zimą, a tym samym niemalże do zera zredukować rachunki za prąd. Nie oznacza to jednak, że powinno się budować mikroinstalacje o maksymalnej dostępnej mocy. Niestety, wraz z rosnąco ilością prosumentów z nadmiernie przewymiarowaną instalacją fotowoltaiczną na danym obszarze, wzrasta ryzyko przeciążenia sieci dystrybucyjnej. Nie jest zatem tajemnicą, że w przypadku braku zasilania z sieci elektroenergetycznej większość instalacji fotowoltaicznych nie będzie działała, ponieważ system wyłączy je automatycznie.
Podsumowując: instalując fotowoltaikę kluczowy jest optymalny dobór rodzaju i mocy paneli.
Tagi:, fotowoltaika, sprawność paneli fotowoltaicznych, wpływ temperatury na panele fotowoltaiczne. Foto: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.