EIT InnoEnergy, czołowy globalny fundusz i akcelerator innowacji w obszarze transformacji energetycznej, oraz Santander, wiodący na świecie bank w finansowaniu projektów dotyczących energii odnawialnej, będą współpracować w zakresie rozwoju i finansowania innowacji OZE.
EIT InnoEnergy, czołowy globalny fundusz i akcelerator innowacji, od lat inwestujący w rozwiązania z obszaru zielonej transformacji energetycznej, wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej w dniu 28 kwietnia 2022 roku podpisał strategiczną, długoterminową umowę z Banco Santander (Santander), wiodącym na świecie dostawcą finansowania projektów w zakresie energii odnawialnej (OZE). Współpraca ma na celu wdrażanie w Europie innowacji z zastosowaniem w zielonej energii.
Celem strategicznego partnerstwa jest pomoc w przyspieszeniu rozwoju portfela start-upów EIT InnoEnergy poprzez zachęcanie do inwestycji, zmniejszenie rosnącej luki kompetencyjnej w branży oraz rozwój kreatywnych rozwiązań wspierających zrównoważone innowacje.
Santander oferuje pełen pakiet usług finansowych wymaganych przez takie firmy. Bank zidentyfikował sześć technologii, w obszarze których zamierza stać się światowej klasy doradcą i podmiotem finansującym, aby napędzać transformację energetyczną, w tym m.in. zielony wodór, magazynowanie energii, czyste paliwa i energię odnawialną. Bank posiada również sprawdzoną wiedzę specjalistyczną w zakresie bankowości korporacyjnej i detalicznej w sektorach przemysłu i energii. W latach 2019-2021 Santander zaangażował w zielonych aktywach 66 miliardów euro.
Spółki portfelowe EIT InnoEnergy, w tym trzy przemysłowe jednorożce, w najbliższych pięciu latach potrzebują dodatkowego finansowania w wysokości 160 mld euro. Cztery z 300 spółek z portfela EIT InnoEnergy już współpracowały z Santander.
José M. Linares, wiceprezes Banco Santander i globalny szef Santander Corporate & Investment Banking, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni współpracą z EIT InnoEnergy. Wspieranie innowacji ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy osiągnąć nasze wspólne cele zerowe netto. Santander CIB jest zaangażowany w wypełnienie swojej roli. Podjęliśmy niezbędne działania, aby zrozumieć technologie, które pomogą dojść do neutralności klimatycznej. Jest to kluczowe, aby zapewnić optymalne rozwiązania doradcze i rozwiązania z rynków kapitałowych. Finansowanie jest niezbędne z perspektywy firm przechodzących transformację energetyczną, które chcą zostać liderami w branży.
Ponadto zobowiązaliśmy się zaangażować 220 miliardów euro w zielone finansowanie do 2030 roku. Obecna umowa jest kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu”.
Diego Pavia, dyrektor generalny EIT InnoEnergy, zauważa: „To partnerstwo jest korzystne dla wszystkich interesariuszy. W ciągu zaledwie kilku miesięcy wspólnej pracy firmy z naszego portfela były pod wrażeniem prostoty i szybkości realizacji środków dostarczonych przez Santander, zrozumienia wyzwań energetycznych oraz wartości dodanej, jaką bank wnosi poza wsparciem finansowym. Przewidujemy, że będzie to kontynuowane, kiedy kolejne podmioty z naszego portfolio rozpoczną współpracę z Santander”.
EIT InnoEnergy i Santander podzielają wizję wspierania przedsiębiorczości i edukacji (akademicka i zawodowa) w ramach przejścia do neutralności klimatycznej. Podmioty zaangażowane są w dodatkowe inicjatywy celem maksymalizowania pozytywnego wpływu w rozwój OZE.
……………………………
Banco Santander (SAN SM, STD US, BNC LN) to wiodący bank komercyjny, założony w 1857 roku z siedzibą w Hiszpanii. Jest obecny na 10 głównych rynkach w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej i jest jednym z największych banków na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Santander chce być najlepszą otwartą platformą usług finansowych, świadczącą usługi dla osób fizycznych, MŚP, przedsiębiorstw, instytucji finansowych i rządów. Celem banku jest pomaganie ludziom i firmom w prosperowaniu w prosty, osobisty i uczciwy sposób. Santander buduje bardziej odpowiedzialny bank i podjął szereg zobowiązań, aby wspierać ten cel, w tym zebrać ponad 120 miliardów euro na zielone finansowanie w latach 2019-2025, a także wzmocnić finansowo ponad 10 milionów ludzi w tym samym okresie. Na koniec 2021 r. Banco Santander miał 1,15 biliona euro łącznie funduszach, 153 mln klientów, z czego 25,4 mln to klienci lojalni, 47,4 mln to klienci cyfrowi, 9 900 oddziałów i 197 000 pracowników.
Santander Corporate & Investment Banking (Santander CIB) to globalny oddział Santander, który wspiera klientów korporacyjnych i instytucjonalnych, oferując usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb i produkty hurtowe o wartości dodanej, zróżnicowane i spełniające standardy odpowiedzialnej bankowości, które przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa.
EIT InnoEnergy koncentruje się na wspieraniu transformacji energetycznej i jest wiodącą siłą napędową rozwoju zrównoważonej energetyki. Dostarcza technologie i umiejętności konieczne do realizacji ambitnych założeń Unijnego Zielonego Ładu i europejskich celów w zakresie dekarbonizacji.
Uznawany na świecie za najbardziej aktywnego inwestora w sektorze energii i jednego z największych inwestorów w technologie klimatyczne i energię odnawialną w 2020 roku. EIT InnoEnergy wspiera innowacje w obszarach takich jak: magazynowanie energii, transport i mobilność, odnawialne źródła energii, zrównoważone budownictwo i smart city i tworzy ekosystem ponad 500 zaufanych partnerów i 24 udziałowców.
Fundusz zainwestował już w 300 podmiotów, które od 2030 roku mogą generować nawet 72,8 mld EUR przychodu i przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 1,1 Gt ekwiwalentu CO2 rocznie.
EIT InnoEnergy jest siłą napędową trzech strategicznych europejskich inicjatyw: European Battery Alliance (EBA), the European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) i European Solar Initiative (ESI).
Założony w 2010 r. i wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), fundusz EIT InnoEnergy posiada biura w całej Europie oraz w Bostonie w USA.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.