Ile energii wyprodukowały instalacje PV w kwietniu 2022 roku?
Ile sztuk instalacji PV zostało zainstalowanych?
Kwiecień jest przełomowym czasem, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne. Po wejściu w życie zapowiadanej nowelizacji ustawy o systemie opustów, instalacje drastycznie spadły.
Liczba mikroinstalacji spadła do 648 sztuk, których łączna moc wynosi 2 292 kW.
Powyższe dane oznaczają, że w kwietniu tego roku zainstalowano zaledwie 1,5 proc. mikroinstalacji, które zostały przyłączone w marcu tego samego roku.
Poniżej przedstawiamy porównanie kwietnia do marca 2021 oraz kwietnia w skali rok do roku.
Źródło: Globenergia
Jak wygląda obszar pomp ciepła na rynku?
Pompy ciepła dalej pozostają w kluczowych elementach transformacji energetycznej, które łącznie mają doprowadzić do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Ponadto w opracowanym przez IEA (Międzynarodową Agencję Energetyczną) planie odejścia od rosyjskiego gazu, Agencja wskazuje na pilną potrzebę przyśpieszenia wymiany kotłów gazowych na pompy ciepła. W komunikacie o upowszechnieniu pomp ciepła, Komisja Europejska wskazuje, że zainstalowanie 30 mln pomp ciepła do w 2030 roku, pozwoli zaoszczędzić 35 mld m³ gazu ziemnego.
Dodatkowo kolejnym źródłem finansowania w Polsce jest program „Moje ciepło”, który wyruszył pod koniec kwietnia. Projekt całkowicie poświęcony jest dotacjom na zakup instalacji pompy ciepła w nowych domach.
Jak wygląda obszar magazynów energii na rynku?
Obecnie możemy zauważyć wspierania rynku OZE, w szczególności transformacji energetycznej wszelkimi dostępnymi środkami. Jak wiadomo bardzo dobrym narzędziem do realizacji tych założeń są technologie magazynowania energii. Na przestrzeni kilku lat mogliśmy zauważyć liczne dofinansowania w krajach Europy, które pomogły osiągać naszym zachodnim sąsiadom założone cele, pod którymi obecnie stoi polski rynek magazynów energii.
Dlatego już 15 kwietnia w Polsce zostały uruchomione działania mające na celu zainicjowanie zainteresowania prosumenckimi akumulatorami. Pomoże to zwiększyć niezależność energetyczną przez prosumentów oraz uelastycznić krajowe sieci elektroenergetyczne.
Źródło: Enerad
Nowości w branży OZE
Podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego ToGetAir 2022 (20–22.04.2022) br. w Polsce uzgodniono 10 ważnych postulatów. Mają one na celu połączenie dbałości o klimat i o bezpieczeństwo: energetyczne, gospodarcze oraz polityczne.
Rozszerzenie potencjału offshore z planowanych 11 GW do nawet 30 GW mocy zainstalowanej.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.