Agenda:
Ile było instalacji OZE w 1Q 2023 roku?
Na koniec marca 2023 roku zanotowano łącznie 46 329 sztuk instalacji OZE.
Pieczę w alternatywnych źródłach energii w Polsce nadal stanowi głównie fotowoltaika, która
w 1Q bieżącego roku odnotowała w Polsce łącznie 46 287 instalacji. Oznacza to, że stanowi ona zdecydowaną większość całości źródeł OZE, zainstalowanych w pierwszym kwartale. Na kolejnych miejscach znalazły się jednostki kogeneracji z 15 instalacjami, energetyka wiatrowa z 13 instalacjami, czy biogazowa z 8 instalacjami. Źródła wodne odnotowały 3 instalacje, hybrydowe 2 instalacje, a biomasowe w 1Q 2023 roku zanotowały zaledwie jedną instalację.
Ile zainstalowano energii z fotowoltaiki 1Q 2023 roku?
W pierwszym kwartale bieżącego roku zainstalowano łącznie 1 867 MW.
Najwięcej mocy zainstalowano w marcu, a najsłabszy wynik uzyskał styczeń.
W 1Q 2023 roku roku największy przyrost instalacji miał marzec, w którym zainstalowano ponad 17 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych. Stanowi to ponad 37 proc. łącznej liczby instalacji PV zanotowanej na 31 marca w Polsce tj. 46 287 sztuk. Na kolejnym miejscu pod względem liczby instalacji paneli fotowoltaicznych uplasował się styczeń, a tuż za nim z niewiele mniejszą liczbą instalacji – luty.
Powyższa tabela ukazuje różnicę w ilości instalacji paneli PV w 1Q w porównaniu rok do roku. Zdecydowanie w bieżącym 2023 roku zauważalne są znacznie spadki instalacji fotowoltaicznych względem ubiegłego roku.
Pod koniec 1Q bieżącego roku rynek pomp ciepła zahamował z uwagi na oczekiwanie na rządowe decyzje, np. w kwestii programu Mój Prąd 5.0.
„Za nami okres gwałtownego wzrostu zainteresowania pompami. Obecnie jednak rynek urządzeń grzewczych niemal się zatrzymał.” – powiedział Paweł Lachman – Prezes PORT PC.
Tłumaczy, że jest to związane z niepewnością, jaka panuje obecnie na krajowym rynku energii.
„Potencjalni inwestorzy nie wiedzą, w którym kierunku podążać będzie polska strategia energetyczna (PEP 2040). Osoby zainteresowanie wymianą ogrzewania nie mają informacji, jakie będą ceny energii elektrycznej i gazu w kolejnych latach, ani jednoznacznych sygnałów z rządu, w którą stronę będzie szło wsparcie państwa. Dlatego tak bardzo potrzebujemy zaktualizowanej polityki energetycznej państwa do 2040 r., aby wiedzieć, jakie będzie podejście np. do kotłów gazowych w domach jednorodzinnych.” – wyjaśnia Lachman.
Regularnie przygotowywane dane przez Urząd Regulacji Energetyki przedstawiają, że w nadchodzących latach czeka nas istotny spadek mocy dyspozycyjnych w KSE. Takie dane przynosi też ostatni raport na ten temat, który został opublikowany pod koniec lutego.
Zgodnie informacjami zebranymi przez URE od przedsiębiorstw energetycznych, do 2036 roku planowane jest oddanie do użytku łącznie ponad 22 GW nowych mocy wytwórczych. Najwięcej dotyczy bloków gazowych (9,8 GW), morskich farm wiatrowych (5,2 GW) oraz fotowoltaiki (5,7 GW). Jednocześnie z użytku ma zostać wycofanych ok. 20 GW, głównie bloków na węgiel kamienny i brunatny.
Grafika: URE
W pierwszym kwartale 2023 roku obserwowalne są znaczne spadki instalacji fotowoltaicznych, czy pomp ciepła, co spowodowane może być oczekiwaniem na rządowe decyzje w sprawach nowych dofinansowań.
Dodatkowo, brak stabilności i przewidywalności regulacji energetycznych może wpływać na spadek na rynku OZE. Fluktuacje polityczne i zmiany w przepisach mogą zniechęcać inwestorów, którzy potrzebują pewności co do długoterminowych ram prawnych i ekonomicznych dla swoich projektów. Tego rodzaju niepewność może wpływać na spadek aktywności na rynku OZE.
#OZE #PV #Fotowoltaika #Pompyciepła #Magazynyenergii
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.