Ile energii wyprodukowały instalacje OZE w 1Q 2022 roku?
Branża OZE w 1Q 2022 cały czas dynamicznie się rozwijała. Jednym z głównych powodów takich wzrostów jest nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która od kwietnia tego roku wprowadza zmiany do systemu rozliczeń prosumentów. Dlatego instalacje PV w 1Q 2022 szalały, ponieważ każdy chciał zdążyć przed zmianą przepisów.
Łącznie w 1Q 2022 zostało zainstalowanych 1 445,83 MW, z czego 1 444,77 MW to sama fotowoltaika.
Rozkład instalacji mocy OZE [mierzonej w MW] z podziałem na poszczególnie miesiące:
Według prognoz ekspertów, 2022 rok będzie pierwszym rokiem, w którym zainstalowane zostanie ponad 200 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych.
Ile zainstalowano sztuk paneli PV w 1Q 2022 roku?
W 1Q 2022 zainstalowano łącznie 155 701 sztuk paneli fotowoltaicznych.
Rozkład instalacji PV [mierzonej w sztukach] z podziałem na poszczególnie miesiące:
Dla porównania w 1Q 2021 roku zainstalowano 58 143 sztuk paneli. Zatem pierwsze miesiące ówczesnego roku są bardziej owocne dla branży OZE, w tym fotowoltaiki. W 1Q 2022 zostało zainstalowanych o 97 558 sztuk paneli fotowoltaicznych więcej niż w 1Q 2021! Stanowi to wzrost aż o 268 proc. w skali kwartał do kwartału.
Jak wygląda obszar pomp ciepła na rynku?
Polska liderem rynku pomp ciepła w Europie!
Polska do tej pory zainstalowała więcej pomp ciepła na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj europejski. Według niektórych ekspertów wzrostowa tendencja się utrzyma, do czego w znacznym stopniu przyczyni się agresja Rosji na Ukrainę. Zdaniem niektórych obecna sytuacja w Europie zmusiła wszystkich do ponownego przemyślenia swoich energetycznych.
Wyniki takich wzrostów instalacji pomp ciepła w ostatnim czasie to efekt m.in. programu „Czyste Powietrze”, który zapewnił środki na wymianę starych systemów ogrzewania na czystsze alternatywy, a także poprawę efektywności energetycznej.
Źródło: Gram w zielone
Jak wygląda obszar magazynów energii na rynku?
Obecnie na rynku OZE na świecie można zaobserwować nowy trend tj. łączenie fotowoltaiki z magazynami energii. Bardzo dużo budynków mieszkalnych posiada systemy PV montowane z technologią magazynowania energii. W Niemczech już połowa z nich wyposażona jest w magazyny energii. Według obliczeń ekspertów do końca 2022 roku przynajmniej dwa kolejne rynki będą miały ponad 50 proc. udział magazynów energii.
Plan produkcji energii elektrycznej w latach 2023-2032.
W dniu 31 marca 2022 roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) opublikowały zaktualizowaną prognozę rozwoju w zakresie:
– planowanej mocy osiąganej wg źródeł wytwarzania energii do 2040 roku
– zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032.
Planowana moc zainstalowana w MW – wytwarzanie energii elektrycznej wg technologii do 2040 roku.
PEP oraz PPEJ zawierają takie same prognozy mocy osiągalnej poszczególnych technologii.
PEP – Polityka Energetyczna Polski, którą zatwierdziła Rada Ministrów
PPEJ – Program Polskiej Energetyki Jądrowej, który zatwierdza Rada Ministrów
KPEiK – Krajowy Plan Energii i Klimatu opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a następnie został przyjęty przez Komitet do Spraw Europejskich w dniu 18 grudnia 2019 roku.
Porównana produkcja energii elektrycznej brutto wg technologii do 2040 roku w TWh
Aktualny dokument główny kierowany do konsultacji z zainteresowanymi stronami.
Prezentowane w Planie inwestycje mają na celu wsparcie:
Plan przynosi pierwszą dużą rewolucję technologiczną zgodną ze wzorcami pochodzącymi z bardzo rozwiniętych systemów elektroenergetycznych z dużym udziałem OZE w miksie wytwórczym. Jest nią budowa linii HVDC łączącej 2 wyraźnie zarysowujące się obszary Polski tj. północ i południe.
Celem tej inwestycji jest umożliwienie przesłania wymaganych przez zlokalizowany na południu Polski przemysł energii wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych zgromadzonych na północy Polski.
Drugą ważną zmianą jest propozycja budowy przez operatora systemu przesyłowego zasobów wytwórczych. Mogłyby być one wykorzystywane na potrzeby interwencyjne lub w celu poprawy warunków funkcjonowania sieci elektroenergetycznej w sytuacjach, gdy zbiór jednostek wytwórczych dostępnych dla operatora do rozdysponowania nie jest wystarczający.
Jak wojna w Ukrainie wpłynie na plany rozwoju OZE?
Jedną z najbardziej palących kwestii klimatycznych w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę jest konieczność odejścia od paliw kopalnych. Zdaniem naukowców wojna na Ukrainie może początkowo spowolnić dekarbonizację w Europie. Z czasem jednak może przyspieszyć transformację energetyczną. Ponadto według naukowców Odnawialne Źródła Energii, a także energetyka jądrowa oprócz tego, że są korzystne dla klimatu – potrzebne są również w kontekście uniezależnienia się od Rosji oraz problemów związanych z odcięciem dostaw paliw kopalnych. Rola OZE w najbliższych dekadach ma być kluczowa.
Źródło: Klimat RP
Podsumowanie
Pierwszy kwartał 2022 roku był niezwykle intensywny pod względem instalacji PV, a także całego OZE. Wyniki sięgały niebotycznych liczb, a 1Q ówczesnego roku znacząco pobił wyniki osiągnięte rok temu. Powstają jednak pytania:
Czy tak będzie cały czas?
Czy nowelizacja kwietniowej ustawy coś zmienia?
Z odpowiedzią na te pytania przychodzimy w kolejnym raporcie tj. za kwiecień 2022.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.