Szybujące do góry ceny energii i surowców energetycznych zachęcają zarówno przedsiębiorców, jak i prywatnych konsumentów do poszukiwania alternatywnych, tańszych rozwiązań. Od pewnego czasu odbiorcy masowo montują urządzenia odnawialnych źródeł energii, jak fotowoltaika, czy pompy ciepła. Już wkrótce podobną popularność może zyskać przydomowa turbina wiatrowa.
Energetyka wiatrowa zyskuje na świecie coraz większą popularność. Obserwujemy ogromny rozwój szczególnie technologii offshore, czyli turbin wiatrowych na morzach. Kryzys energetyczny otwiera przed potocznie zwanymi „wiatrakami” nową drogę rozwoju. Już niedługo turbiny wiatrowe mogą znaleźć większe zastosowanie także w gospodarstwach domowych.
Polscy naukowcy pracują nad rozwiązaniem przydomowej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Wszystko za sprawą projektu realizowanego w ramach konsorcjum przez Politechnikę Łódzką we współpracy z partnerami biznesowymi z Polski oraz Turcji. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Rada ds. Badań Naukowych i Technologicznych na opracowanie przyznała uczelni 300 tysięcy euro.
Politechnika zgodnie z założeniami ma zaprojektować turbinę o nazwie Ninlin i przetestować prototyp w miejskich warunkach. Technologia zakłada, iż turbina prócz standardowego napędzania poprzez wiatr będzie zasilana również dzięki podmuchami wywołanymi przez przejeżdżające w pobliżu pojazdy. Za podstawę projektu przyjęto technologię tureckiej turbiny Enlil, którą Turcy z powodzeniem lokalizują w nietypowych miejscach jak przy plażach, czy ulicach. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się na obszarach o niewielkiej przestrzeni, co znacznie zwiększa szanse powodzenia projektu i rozpowszechnienia technologii wśród przedsiębiorców, ale i indywidualnych odbiorców.
#OZE #turbinawiatrowa #energetykawiatrowa #energia #środowisko #technologie #innowacje
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.