Branża energetyczna w Polsce stoi w obliczu potencjalnych strat, które mogą wynieść ponad 2 miliardy złotych dla firm, które nie podlegają obowiązkowi przedstawienia taryf na sprzedaż prądu do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w celu ich zatwierdzenia. Ostrzeżenie to zostało wydane przez Konfederację Lewiatan, która zauważa, że nowe przepisy taryfowe nakładają na sprzedawców prądu obowiązek obniżenia cen energii elektrycznej, ale nie przewidują rekompensat za udzielone odbiorcom upusty.
Jednym z kluczowych problemów, które budzą obawy, jest brak rekompensat dla firm energetycznych, które nie podlegają obowiązkowi przedstawienia taryf do zatwierdzenia przez URE. To może skutkować znaczącymi stratami finansowymi dla tych firm, a także stwarzać niepewność w branży energetycznej.
Konfederacja Lewiatan wyraża również zaniepokojenie chaotycznymi zmianami w systemie rekompensat, które są wprowadzane bez właściwej konsultacji z branżą energetyczną. Ostatnia rewizja tzw. rozporządzenia taryfowego dla energii elektrycznej spotkała się z krytyką, ponieważ przepisy zostały przyjęte bez odpowiednich konsultacji i naruszeniem standardów legislacyjnych.
W apelu do władz Konfederacja Lewiatan domaga się uchylenia obowiązujących przepisów oraz proponuje spotkanie z ministrem klimatu i środowiska w celu omówienia problemów wynikających z treści rozporządzenia. Organizacja zwraca uwagę nie tylko na kwestie finansowe, ale również na aspekty prawne, sugerując, że przepisy zostały przyjęte z naruszeniem przepisów konstytucji i standardów legislacyjnych.
Nowe przepisy dotyczące obniżenia rachunków za prąd wprowadzają obowiązek obniżenia kwoty należności o 12 proc. w rozliczeniach za 2023 rok, pod warunkiem spełnienia określonych warunków przez odbiorców. Warunki te obejmują zmniejszenie zużycia energii, potwierdzenie poprawności danych, zgodę na otrzymywanie korespondencji elektronicznej, a także zgodę na otrzymywanie informacji od sprzedawcy prądu o produktach i usługach.
Warto zaznaczyć, że wprowadzenie tych zmian nastąpiło bardzo szybko, co pozostawiło niewiele czasu na analizę i konsultacje. Dla firm energetycznych oraz odbiorców energii elektrycznej to ważna kwestia, która może wpłynąć na ich finanse i stabilność.
Źródło: Money
#OZE #Energetyka #Polska
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.