Rozliczający się w net-billingu prosumenci będą mogli zdecydować o ewentualnej zmianie systemu rozliczania produkowanego przez nich prądu. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) przewiduje zachęty do zmiany, w tym możliwość zwiększenia wartości zwrotu nadpłaty do 30 proc.
We wtorek opublikowano projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy umożliwiają prosumentom zmianę systemu rozliczania energii, co ma poprawić rentowność inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. Zmiany dotyczą także przyspieszenia procedur administracyjnych dla niektórych inwestycji OZE.
Projekt zakłada utrzymanie możliwości rozliczania się w systemie net-billing po 1 lipca 2024 r. Prosumenci będą mogli zmienić sposób rozliczeń na podstawie rynkowej ceny energii obowiązującej w okresach rozliczenia niezbilansowania. Zachętą do zmiany systemu rozliczeń będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu nadpłaty do 30 proc. W przypadku pozostania przy dotychczasowym systemie, zwrot nadpłaty wyniesie do 20 proc.
Wybór systemu rozliczeń w net-billingu będzie jasną deklaracją prosumenta o przejściu na nowy system. Zmiana ta zostanie zastosowana od następnego okresu rozliczeniowego. Nowelizacja zakłada także zwiększenie wartości środków za energię wprowadzoną do sieci, co ma poprawić opłacalność instalacji fotowoltaicznych.
Nowe przepisy przewidują, że w przypadku zmiany systemu rozliczeń, wartość energii wytworzonej i niezużytej przez prosumenta będzie doliczana do konta prosumenta. Wartość ta będzie ustalana na podstawie średniej miesięcznej ceny rynkowej z miesiąca poprzedzającego zmianę systemu rozliczeń.
Projektowana nowela wprowadza także modyfikację korekty rynkowej ceny energii. W przypadku zmiany danych wykorzystywanych do ustalenia cen energii, oblicza się skorygowaną wartość tych cen, jeśli różnica wynosi więcej niż 2 proc. Ma to na celu eliminację problemów z korektą faktur prosumenckich.
Projektowane przepisy przewidują skrócenie terminów procedur administracyjnych dla wybranych instalacji OZE, w tym paneli fotowoltaicznych na dachach budynków oraz magazynów energii. Zmiany mają przyczynić się do skrócenia czasu trwania procedur o 34 do 70 proc., a dla niektórych procedur nawet o 65 proc.
Nowe przepisy zakładają przesunięcie wejścia w życie instytucji prosumenta wirtualnego energii odnawialnej do 2 lipca 2025 roku. Analogiczne przesunięcie dotyczy przepisów ustawy wiatrakowej, odnoszących się do przeznaczania mocy elektrowni wiatrowych dla mieszkańców gminy.
Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do unijnych wytycznych CEEAG oraz rozporządzenia GBER. Przewiduje aktualizację listy sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych oraz wprowadzenie dwóch poziomów ulg. Przewiduje także wprowadzenie opłaty wyrównawczej dla odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.
PAP
#OZE #UstawaOZE #Sposóbrozliczeń #Polska
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.