Rząd planuje przyjąć w sierpniu projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który ma na celu zwiększenie opłacalności fotowoltaiki w kraju. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, podkreśla, że nowe przepisy mają umożliwić prosumentom świadomy wybór metody rozliczania energii.
Nowelizacja zakłada, że prosumenci będą mogli wybrać pomiędzy rozliczeniem w oparciu o dynamiczną cenę rynkową energii lub średnią cenę miesięczną. Minister Hennig-Kloska zaznacza, że przejście na rozliczenie godzinowe wprowadzi zmienność ceny odkupu nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów.
Kolejną istotną zmianą jest zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego o współczynnik 1,23, co oznacza wzrost wartości środków za energię oddawaną do sieci o 23%.
„Jeśli energia, którą oddajemy do sieci, jest obecnie wyceniana na 250 zł za MWh, po wprowadzeniu zmian będzie to ponad 300 zł” – wyjaśnia minister Hennig-Kloska. Proponowane zmiany mają przyspieszyć okres zwrotu inwestycji w przydomową fotowoltaikę.
Ministerstwo klimatu pracuje również nad wprowadzeniem zachęt do rozwoju magazynowania energii. To ma na celu umożliwienie prosumentom gromadzenia nadwyżek energii w okresach, kiedy jest ona najtańsza, co ma przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania własnej produkcji energii.
Minister Hennig-Kloska zapowiedziała, że ustawa ma zostać przyjęta przez rząd w sierpniu, a do Sejmu trafić tuż po wakacjach.
„To bardzo ważna ustawa, moim celem jest doprowadzenie do tego, żeby fotowoltaika znów stała się w Polsce opłacalna”- podkreśla minister, dodając, że jest to jeden z postulatów Polski 2050.
Źródło: ISBnews
#OZE #Magazynyenergii #Ustawa #Fotowoltaika #PV #Polska
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.