Ministerstwo Klimatu i Środowiska oddało do konsultacji projekt noweli rozporządzenia dotyczący szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf i rozliczeń za ciepło. Formowane właśnie zasady mają pozytywnie zadziałać na finanse branży ciepłowniczej. Wszystko po to, żeby usprawnić inwestycje w transformację energetyczną.
Z projektu dowiadujemy się, że celem zmian jest szybka stabilizacja sytuacji finansowej w sektorze ciepłowniczym. Mowa oczywiście o produkcji, przesyle oraz dystrybucji ciepła. Ma to usprawnić przemiany w branży, która musi sprawnie zmierzać w kierunku korzystania ze źródeł nisko i zeroemisyjnych.
„Proponowane zmiany dają możliwość uzyskania następujących pozytywnych efektów dla sektora ciepłownictwa, tj.:
1) Poprawę płynności finansowej w sektorze;
2) Uzyskanie przez przedsiębiorstwa sektora ciepłowniczego większej zdolności kredytowej, co umożliwi otrzymanie finansowania z banków oraz uzyskanie dotacji i możliwość uzyskania innych źródeł finansowania;
3) Zbudowanie podstawy kapitałowej na transformację systemów ciepłowniczych w systemy efektywne energetycznie, dążąc do transformacji ciepłownictwa w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych”
– dowiadujemy się z projektu.
Tymczasem największym wyzwaniem dla sektora – wedle Oceny Skutków Regulacji – są ciągle rosnące koszty związane z polityką klimatyczną i zmniejszającym się zapotrzebowaniem na ciepło. To z kolei wynika m.in. z postępu technologicznego, który powoduje zwiększenie efektywności energetycznej. Tymczasem już w 2019 r. sektor ciepłownictwa odnotował ujemną rentowność na poziomie – 2,92 proc.
Po zmianach, przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny zaliczyć wzrost przychodów w ciągu pięciu lat na poziomie ok. 1,6 mld zł. Efektem ma być zwiększenie budżetu na transformację energetyczną. „Ponadto te dodatkowe przychody pozwolą na wykorzystanie efektu dźwigni finansowej zwiększając dostępne dla ciepłownictwa systemowego środki finansowe do kilku miliardów zł” – czytamy w OSR.
Co proponowane zmiany oznaczają dla klientów branży? W OSR podsumowano, że nowe zasady mogą przełożyć się na wzrost rachunków dla gospodarstw domowych. Za ciepło średniorocznie w latach 2021-2025 zapłacimy o 5,80 zł więcej w skali miesiąca.
Zdjęcie: remont sieci ciepłowniczej/ źródło: materiały prasowe/Energa
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.