Przedstawiamy dane statystyczne IEA w zakresie produkcji energii ze źródeł OZE i źródeł konwencjonalnych we IX br. w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development).
Jak radzi sobie energia jądrowa, która ostatnimi tygodniami cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
OECD jest organizacją międzyrządową, której podstawowym celem jest promowanie polityki nastawionej na osiągnięcie możliwie najwyższego, trwałego wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia w państwach członkowskich, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilizacji finansowej. Ponadto organizacja przyczynia się do „zdrowej ekspansji gospodarczej” w państwach członkowskich UE, jak również w państwach trzecich, co oznacza współdziałanie na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego. Ważne jest również promowanie rozwoju handlu światowego, opartego na wielostronnych niedyskryminacyjnych zasadach, zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi. Obecnie OECD grupuje 36 państwa. Współpraca realizowana przez ministerstwo w ramach inicjatyw OECD i jest koordynowana przez Departament Współpracy Międzynarodowej.
Energia elektryczna
W OECD całkowita produkcja energii elektrycznej netto wyniosła we wrześniu 2022 roku 867,5 TWh. W ciągu pierwszych trzech kwartałów br. całkowita produkcja energii elektrycznej wzrosła o 1,8 proc., czyli 146,5 TWh w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2021 roku.
Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych była odpowiedzialna za większość wzrostu produkcji energii elektrycznej we wrześniu br. (+6,5 proc. lub 165,7 TWh w porównaniu rok do roku), napędzana przez silną produkcję energii wiatrowej i słonecznej, odpowiednio o 16,1 proc. i 21,1 proc. w stosunku do początku roku.
Sektor wodny
Tak duży wzrost energii elektrycznej zrekompensował negatywny trend obserwowany w sektorze wodnym, który wyniósł stratę 31,4 TWh (-2,7 proc. r-t-d) w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.
Energia jądrowa
Produkcja energii elektrycznej z energii jądrowej w krajach OECD we wrześniu 2022 roku spadła o 5,6 proc. lub 75,7 TWh porównując rok do roku. Zadziało się tak głównie z powodu zmniejszonej produkcji energii jądrowej w europejskim regionie OECD. W szczególności produkcja energii jądrowej we Francji i Niemczech spadła odpowiednio o 22 proc. r/t-d i 49,8 proc. r/t-d.
Energia elektryczna z paliw kopalnych
Produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych była dość stabilna i wyniosła 492,6 TWh we wrześniu 2022 roku, co oznacza nieznaczny wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W pierwszych trzech kwartałach br. produkcja z węgla spadła o 3 proc. lub 48,8 TWh r/t-d, co było spowodowane głównie niższą produkcją w obu Amerykach OECD (-9 proc. r/d) i tylko częściowo zrekompensowane wyższą produkcją w krajach OECD w Europie (+ 7 proc. r-t-d). Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego wzrosła o 4,7 proc. lub 109,7 TWh r/t-d, przy czym pozytywny trend odnotowano we wszystkich regionach OECD.
Źródło: IEA
#OZE #PV #Fotowoltaika #Sektorwodny #Elektrowniajądrowa #Energiajądrowa
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.