Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE, która umożliwia samorządom terytorialnym realizację tzw. programów parasolowych.
Podpisana nowelizacja nosi nazwę „Ustawa z dnia 27 stycznia 2022 roku o o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw”. Wejdzie w życie 1 kwietnia br.
Nowelizacja dodaje do Ustawy o OZE normę, zgodnie z którą prosument energii odnawialnej, który do 31 marca br. podpisze z samorządem realizującym projekt parasolowy dofinansowanym z Regionalnego Programu Operacyjnego umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji OZE oraz do 31 grudnia 2023 r. złoży prawidłowy wniosek o przyłączenie instalacji, będzie miała prawo do rozliczania się na dotychczasowych zasadach (w systemie opustowym).
Przypomnijmy, że wg obowiązującego do końca marca 2022 r. systemu bilansowania rocznego (tzw. opustów), prosument może odebrać z sieci cześć energii – przy instalacjach do 10 kW 80% wprowadzonej ilości energii, zaś w instalacjach 10-50 kW – 70%. W obecnym systemie prosument nie płaci opłaty dystrybucyjnej i, co najistotniejsze, nie płaci za energię odbieraną z sieci. Te zasady będą obowiązywać przez 15 lat dla tych prosumentów, którzy już są podłączeni do sieci i którzy zdążą z instalacją do 31 marca 2022 roku.
Nowy system rozliczeń, dla nowych prosumentów, będzie wprowadzany etapami – 1 kwietnia 2022 roku, 1 lipca 2022 roku i 1 lipca 2024 r.:
#OZE #fotowoltaika @agrofotowoltaika
Źródło: prezydent.pl
Foto: Jakub Szymczuk/KPRP – prezydent.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.