Polenergia i Uniwersytet Zielonogórski wspólnie wydały publikacje o bioróżnorodności farm fotowoltaicznych - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Polenergia i Uniwersytet Zielonogórski wspólnie wydały publikacje o bioróżnorodności farm fotowoltaicznych

    Paulina Molenda na podstawie informacji prasowej, 04.02.2025 r.

    Grupa Polenergia i Uniwersytet Zielonogórski wspólnie wydały publikację naukową poświęconą wpływowi farm fotowoltaicznych na środowisko. Książka pt. „Zielony potencjał. Fotowoltaika przykładem energetyki odnawialnej wspierającej różnorodność biologiczną” jest efektem ponad rocznych badań naukowców Uniwersytetu Zielonogórskiego i Ligi Ochrony Przyrody prowadzonych na terenie należących do Polenergii Zespołu Farm w Sulechowie. Stanowi źródło informacji przyrodniczej dla specjalistów i laików, ale także przybliża wiedzę na temat samych farm fotowoltaicznych. – Dzielimy się z czytelnikami w równej mierze efektami badań, jak i dobrymi praktykami wspierania bioróżnorodności przez OZE – mówi Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergii.

    Polenergia i Uniwersytet Zielonogórski wspólnie wydały publikacje o bioróżnorodności farm fotowoltaicznych

    Publikacja podsumowuje badania naukowe nad procesami odbudowy ekosystemów łąk zasianych na obszarach należących do Polenergii Farm Fotowoltaicznych Sulechów 1, 2 i 3. Wcześniej tereny te były poddane intensywnej produkcji rolnej. Między 2019 – 2022 rokiem Spółka zrealizowała w tym miejscu projekty instalacji fotowoltaicznych zajmujących ponad 60 hektarów, o łącznej mocy niemal 30 MWp.

    – Rozwój energetyki odnawialnej, zwłaszcza technologii fotowoltaicznych, tworzy szansę na odbudowę bioróżnorodności. I to potwierdzają badania naukowców UZ, przeprowadzone na farmie fotowoltaicznej w Sulechowie, opisane w publikacji “Zielony potencjał”. Budowanie zrównoważonych łańcuchów wartości wspiera transformację energetyczną, rozwój lokalnych usług ekosystemowych, takich jak retencja wody i regeneracja gleb, a także wzrost bioróżnorodności, w tym liczebności gatunków chronionych. Dzielimy się z opinią publiczną efektami badań i dobrymi praktykami z wieloletniego projektu – komentuje Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergia S.A.

    W 2021 roku na pierwszym fragmencie terenu, częściowo niepokrytym panelami, zasiano łąkę kwietną. W 2022 roku kolejny obszar został obsiany mieszankami rodzimych gatunków kwiatów i traw łąkowych. Dobór roślin i nasadzeń opracowano we współpracy z ekspertami przyrodniczymi, uwzględniając lokalne warunki glebowe, aby zmaksymalizować potencjał odbudowy bioróżnorodności w tym regionie.

    Przyrodnicy z Uniwersytetu Zielonogórskiego badali Zespół Farm Fotowoltaicznych Sulechów od kwietnia 2023 r. do sierpnia 2024 r. Prace obejmowały m.in. monitoring wielu grup organizmów, koncentrując się zwłaszcza na procesie odtwarzania się ekosystemów. Wydana w grudniu 2024 roku publikacja naukowa pt. ”Zielony potencjał. Fotowoltaika przykładem energetyki odnawialnej wspierającej różnorodność biologiczną” jest efektem tych badań.

    – Partnerstwa na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), w tym współpraca z jednostkami naukowymi, są kluczowe dla naszych projektów. Umożliwiają tworzenie dobrych praktyk wspierających ekosystemy i naukową ocenę odbudowy lokalnych ekosystemów. Przedstawiana publikacja jest również przykładem efektywnej współpracy wewnętrznej pomiędzy zespołami odpowiedzialnymi za budowę, eksploatację i ochronę środowiska. Takie kompleksowe podejście pozwala generować wartość dodaną dla wszystkich grup interesariuszy, przyczyniając się do realizacji naszych wspólnych celów. Energetyka fotowoltaiczna ma ogromny potencjał, dlatego zapraszamy do lektury publikacji, w której dzielimy się wynikami badań i doświadczeniami – mówi Łukasz Buczyński, Członek Zarządu Polenergia S.A.

    Autorzy publikacji (Alicja Dubicka-Czechowska, Paweł Czechowski, Olaf Ciebiera, Anna Chruścicka i Marcin Bocheński) kompleksowo analizują w niej kluczowe wyzwania współczesnej energetyki odnawialnej w kontekście istniejącej lokalnej bioróżnorodności, ochrony przyrody i krajobrazu. Przedstawiają też opis bioróżnorodności na instalacjach fotowoltaicznych, obowiązujące regulacje prawne, analizują wytyczne wynikające z audytów krajobrazowych oraz podejmują kwestie minimalizacji wpływu takich inwestycji na środowisko.

    Publikowane badania potwierdziły występowanie na terenie farm Sulechów wielu gatunków chronionych zwierząt i roślin, a także wykształcone pomiędzy nimi w krótkim czasie zależności. Taki rozwój bioróżnorodności jest możliwy dzięki konsekwentnie i świadomie wprowadzanym przez Grupę Polenergia zmianom w zarządzaniu projektami na przestrzeni lat. To także opracowanie i operacjonalizacja polityk i strategii Spółki, jak „Strategia różnorodności biologicznej” czy „Polityka Środowiskowo-Społeczna Grupy Polenergia”.

    Zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej to nie tylko kwestia technologii, lecz także harmonii z naturą – od starannego wyboru lokalizacji farm fotowoltaicznych, przez ochronę przyrody na etapie realizacji inwestycji, aż po wspieranie bioróżnorodności i jej rozwój w długofalowej perspektywie. Publikacja w sposób kompleksowy analizuje kluczowe wyzwania współczesnej energetyki odnawialnej w kontekście ochrony i rozwoju bioróżnorodności – ocenia dr Olaf Ciebiera, z Katedry Ochrony Przyrody Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

    Publikacja została wydrukowana na specjalnym, bezdrzewnym papierze niepowlekanym, wytworzonym z surowców odnawialnych. Proces produkcji uwzględnia odpowiedzialne gospodarowanie wodą, energią oraz transportem, co potwierdza certyfikat Ecolabel.

    Przy wydaniu książki współpracowali także: Liga Ochrony Przyrody, Okręg w Zielonej Górze oraz autorzy strony Dzicyzapylacze.pl .

    Link do publikacji: Zielony_Potencjal_PL.pdf

     

    #OZE #Fotowoltaika

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga