Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało artykuł na temat nowelizacji ustawy „Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74)”, która znajduje się na etapie konsultacji publicznych oraz informację o nowej konstrukcji prawnej jaką jest piaskownica energetyczna.
– Piaskownice regulacyjne przyczynią się do promocji nowych rozwiązań na rynkach energetycznych i testów ich skuteczności. Projekty realizowane w ramach piaskownic powinny przynieść wymierną korzyść transformacji energetycznej – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Czym właściwie jest piaskownica regulacyjna? Najprościej rzecz ujmując, jest to konstrukcja prawna, która umożliwia podmiotom gospodarczym „działanie w bezpiecznym środowisku testowym w celu eksperymentowania z danym projektem lub usługą na złagodzonych zasadach. Taki mechanizm jest stosowany w branży energetycznej w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii.”
Przykładowo, jeśli chodzi o Wielką Brytanię, celem jest zmniejszenie bariery we wdrażaniu innowacji systemów elektroenergetycznych. Anglicy skupiają się na tym, aby móc bardziej skutecznie reagować na zmiany, które zachodzą na rynku energetycznym. W związku z tym prosumenci mogą np. sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej. W Holandii powstają także większe eksperymenty do 10 000 użytkowników i mocy wytwórczej 5 MW we współpracy z operatorem sieci.
– W Polsce wprowadzenie piaskownic regulacyjnych, wiąże się przede wszystkim z dodatkowymi uprawnieniami regulatora. Dzięki nim Prezes Urzędu Regulacji Energetyki mógłby ograniczać wymogi regulacyjne dla innowatorów, aby – w rezultacie – ułatwić tym podmiotom testowania projektu, mającego na celu wdrożenie, np. innowacyjnych technologii, produktów czy usług – wyjaśnia minister Kurtyka.
Wdrażanie nowoczesnych technologii oraz rozwój rynku energetycznego są w obecnych czasach bardzo dynamiczne, a co za tym idzie, przepisy prawa nie zawsze nadążają za błyskawicznymi zmianami w energetyce. Wprowadzenie odpowiednich zmian i zasad wydaje się być niezbędne. Stąd pomysł na piaskownice regulacyjne. , Mają one ułatwić innowacyjnym rozwiązaniom wejście na rynek. „Kluczowa jest tutaj możliwość sprawdzenia nowych technologii i modeli biznesowych, które w codziennych warunkach, bez zastosowania odpowiednich odstępstw, nie mogłyby być testowane. Beneficjentami piaskownic regulacyjnych są, m.in. podmioty wprowadzające innowacje. Oprócz możliwości testowania swoich rozwiązań w przyjaznym środowisku, dowiadują się, jak wyglądają w praktyce wymogi zazwyczaj stosowane do ich projektu” – podaje MKiŚ.
– W przypadku piaskownic regulacyjnych, nie ma ściśle określonego zakresu innowacji, które mogą być testowane. Innowatorzy sami wskazują we wniosku, jaką nowość proponują wprowadzić: produkt, usługę czy model biznesowy. Liczy się ich pomysłowość oraz efekty, jakie przyniesie testowanie i praktyczne zastosowania nowatorskiego rozwiązania – podkreśla Michał Kurtyka.
Źródło: MKiŚ
Fot.: bankier.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.