Grupa PGE ogłosiła rewizję swoich planów rozwoju farm fotowoltaicznych, w związku z nową sytuacją cenową na rynku energii w Polsce. W obliczu rosnącej niestabilności cenowej, szczególnie w godzinach największej produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych, firma zamierza zmienić swoje podejście do realizacji przyszłych projektów. Wiceprezes PGE, Maciej Górski, zapowiedział, że w obliczu spadku cen energii w okresach szczytowej produkcji, strategia rozwoju OZE wymaga nowej perspektywy.
PGE, do której należy obecnie 41 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 500 MW, planuje skoncentrować się na dużych projektach o mocy przekraczającej 50 MW. Zamiast tradycyjnych instalacji, firma planuje rozwijać projekty w technologii hybrydowej, takie jak połączenie fotowoltaiki z wiatrem w ramach tzw. cable poolingu. Tego typu instalacje umożliwiają efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury przesyłowej, co obniża koszty i zwiększa elastyczność w zarządzaniu energią. Jak podkreślił Górski, PGE będzie stawiać wyższe wymagania względem jakości projektów i unikać instalacji o orientacji południowej, które są bardziej narażone na efekt cen ujemnych.
Przykładem takiego projektu jest farma fotowoltaiczna Jeziórko na Podkarpaciu, która osiągnęła moc 100 MW. Zakończenie jej budowy nastąpiło w lipcu 2023 roku, a obecnie oczekuje na decyzję koncesyjną.
Wobec niestabilnych cen energii, PGE zamierza skupić się także na rozwijaniu magazynów energii, które mogą stabilizować system energetyczny. Spółka planuje zwiększenie pojemności elektrowni szczytowo-pompowych oraz rozwój bateryjnych magazynów energii. W ramach tego planu PGE ogłosiła przetarg na 26 rozproszonych magazynów energii oraz postępowanie zakupowe na budowę magazynu o mocy 263 MW i pojemności 900 MWh, który ma powstać w sąsiedztwie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec.
Dodatkowo PGE kontynuuje prace nad projektem elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Kotlinie Kłodzkiej. Pomimo tego, że inwestycja została wznowiona w 2023 roku po 40 latach, obecnie nie ma nowych informacji ze strony rządu na temat jej dalszego rozwoju.
PGE dotychczas mocno zaangażowana w rozwój fotowoltaiki, zmienia swoje podejście do tej technologii. Firma widzi większy potencjał w morskich farmach wiatrowych, energetyce wiatrowej na lądzie oraz w rozwoju magazynów energii. Fotowoltaika pozostaje jednak ważnym elementem strategii PGE, choć w bardziej selektywnym wydaniu.
Źródło: Gram w zielone
#OZE #PGE Magazynyenergii #Fotowoltaika #PV #Farmafotowoltaiczna #Energia #Energetyka #Prąd
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.