Instalacji fotowoltaicznych na terenie kraju wciąż przybywa, co wielokrotnie podkreśla Instytut Energetyki Odnawialnej w oparciu cyklicznie sporządzane raporty statystyczne. Samym w sobie potwierdzeniem jest intensyfikacja szans na zaobserwowanie tego typu systemów na dachach okolicznych domów, czy ich podwórkach oraz terenach należących do większych lub mniejszych przedsiębiorstw. Pomimo zaistnienia spadku zainteresowania mikroinstalacjami PV, z uwagi na zmianę obowiązujących wobec nich przepisów, szał na energię ze słońca pozostał, przenosząc entuzjazm na zdecydowanie większe inwestycje, tj. farmy fotowoltaiczne.
W Polsce rośnie zarówno ilość, jak i moc elektrowni słonecznych. Fakt ten ma więc bezpośrednie przełożenie na wzrost szans na wysoką łączną produkcję energii, a w połączeniu z intensywnym nasłonecznieniem, jakie zaoferował mieszkańcom miesiąc maj, odnotowano nowy rekord produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.
Ogromny popyt na zakup i montaż instalacji PV, jaki panował w pierwszym kwartale br. spowodował, że zakończono go z wynikiem ok. 120 tys. nowych systemów fotowoltaicznych, osiągając sumaryczną moc w kraju na poziomie przeszło 10 GW. Jak poinformowało stowarzyszenie zrzeszające 42 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej, pochodzących z 35 krajów europejskich, European Network of Transmission System Operators for Electricity (ENTSO-E), w ubiegłym miesiącu pierwszy raz w historii polskie instalacje fotowoltaiczne wprowadziły ponad 1 TWh energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnych w skali zaledwie jednego miesiąca.
Rekordowa, łączna ilość wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce i jednocześnie wprowadzonej energii elektrycznej do sieci dystrybucyjnej w miesiącu maj stanowi również duży wzrost w odniesieniu do pozostałych minionych już miesięcy w roku 2022. Zgodnie z danymi przedstawianymi przez ENTSO-E w poszczególnych miesiącach poprzedzających rekordowy, od początku br. odnotowano odpowiednio 128,7 GWh, 268,4 GWh, 763,5 GWh oraz 811,7 GWh.
Rok do roku obserwowano znaczący wzrost ilości oraz mocy instalowanych elektrowni fotowoltaicznych. Nic więc dziwnego, że konsekwentnie rosła też produkcja energii z systemów słonecznych, zużywana zarówno na zaspokojenie bieżących potrzeb konsumentów, jak i wprowadzana do sieci dystrybucyjnych operatorów.
Jak zatem prezentuje się zestawienie oddanej ilości energii ze Słońca w maju roku 2020, 2021 oraz 2022?
Powyższy wykres obrazuje intensywny wzrost w każdym piątym miesiącu ostatnich trzech lat. Przed dwoma laty maj zakończono z wynikiem zaledwie 215 GWh. Wynik ten dokładnie rok później, w 2021r. charakteryzował się przeszło dwukrotnym wzrostem, dając w sumie 581,1 Gwh energii elektrycznej w sieci. Kolejne 12 miesięcy później Polska może poszczycić się rekordowym w historii państwa wynikiem wprowadzonej energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych 1164,3 GWh, co w przeliczeniu oznacza przekroczenie 1 TWh.
Statystyki z tego samego źródła, czyli stowarzyszenia ENTSO-E, wskazują, że w ubiegłym roku największą ilość energii pochodzącej ze Słońca charakteryzował się miesiąc czerwiec. Czy w związku z tym polska produkcja może spodziewać się kolejnego rekordu już w bieżącym miesiącu?
Za nami ponad połowa szóstego miesiąca roku. Dużymi krokami zbliżamy się do końca pierwszej połowy 2022r. i związanego z tym kolejnego miesięcznego podsumowania wyniku ilości wytworzonej i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej przez systemy fotowoltaiczne zlokalizowanej na terenie Polski. Pozostaje liczyć na wiele słonecznych dni.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.